Wpis z mikrobloga

W czerwcu zagrałem białymi na lichessie 82 partie rozpoczynając od ruchu b4, i 69 partii od e4.
Performance ranking po e4 to 1599 punktów. A po b4... 1852. Nie sądziłem, że przejście z mojego ulubionego debiut na niby najlepsze e4, będzie tak bolesne. Trochę straciłem radość z gry. Czuję się jak słabeusz po e4, kompletnie nie rozumiem tam tych pozycji, co chwila coś podwalam. A i czarnymi potem też gram jakieś głupoty. Eh...

#szachy #dawidk01grawszachy
  • 6
Ja tam lubię e4. Wydaje mi się, że daje różnorodniejsze pozycje.


@Miszka_Fisznan: no bo chyba daje, dlatego często mi to opanować. Poza tym ja lubię zaczynać w miarę na spokojnie, najlepiej pionkami zrobić sobie miejsce dla figur. Może jakiś gambit hetmański zacznę grać czy coś. Ale na razie chwila przerwy.
@Dawidk01: Chyba to GM Ben Finegold kiedyś na kanale mówił, że dopóki nie grasz o jakieś tam wysokie rankingi i tytuły, to zdecydowanie lepiej jest grać nawet mniej dokładne debiuty, ale takie które dobrze znasz i rozumiesz, w których czujesz się komfortowo. Wielu graczy uczy się do n-tego posunięcia partii hiszpańskich, włoskich, szkockich i czego tam jeszcze, i zawsze się znajdzie ktoś, kto zna wariant o dwa ruchy dalej niż ty.
@salad_fingers: no tak. Parę razy zdarzyło mi się zagrać przeciwko b4 i później nawet grali b5, tak jak ja gram. Powiem szczerze, że to mega trudne jest, takie nienaturalne, jak się gra przeciwko takiemu otwarciu.
No ale trochę mnie to martwi, że najwidoczniej moje 1800 wynikało z tego, że po prostu lepiej znałem tę pozycje, a nie z tego, że grałem jak 1800.

No i druga sprawa, wszyscy mówią, że e4
wszyscy mówią, że e4 silne


@Dawidk01: Pytanie jak definiować słowo "silne". W sensie globalnego spojrzenia na grę okiem super-arcymistrza lub komputera, czy w bardziej lokalnym sensie "tu i teraz ja gram, tyle umiem i dla mnie to posunięcie działa". No i pytanie jak bardzo ambicjonalne masz podejście do szachów. Jak chcesz walczyć na jakichś tam wyższych poziomach, to prędzej czy później ktoś Ci udowodni słabość b4.

najwidoczniej moje 1800 wynikało z