Wpis z mikrobloga

Ciekawostki z rynku nieruchomościowego i kredytowego. Bez teoretyzowania, tylko z autopsji.
Bo poza udzielaniem się na tagu #gielda działam głównie w pośrednictwie kredytowym i mam też spółkę deweloperską (nieźle, co?).
W bankach trwa nadal żałoba, nowej produkcji mało. Przygnębienie to za małe słowo by opisać ich stan.
Sam jadę na refinansowaniu innych kredytów i na firmówkach. Nowych tematów budowlanych jak na lekarstwo, zakupy jakieś czasem się trafiają. O tym co się dzieje w bankach niech świadczy fakt, że Millennium potrafi decyzję wydać w 42 minuty, a rok temu wydawali w 27 dni roboczych.
Zdolności kredytowe tragiczne. Nawet zamożniejsi klienci (klasa średnia) są już poważnie przejęci wysokością rat.
Niektórzy pośrednicy kredytowi z krótkim stażem i tacy co sami przesadzili z zakredytowaniem szukają nowej roboty., bo przecież z czegoś trzeba żyć, a ten model pracy polega na samozatrudnieniu.

W budowlance jest w wielu zakresach taniej. Np obecnie elewację można zrobić na kosztorysach z początku tamtego roku i jeszcze zostaje na kebaba (Katowice i okolice). Firmy budowlane o słabszej reputacji mają już problem z robotami. (Typowe "paproki" pierwsze odpadną z rynku).
Klientów pytających o domy jest znacznie mniej, w zasadzie "jak na lekarstwo" i głównie gotówkowi, lub z niewielkim posiłkiem kredytu.
Dzwoniła dziś do mnie jakaś przedstawicielka z portalu nieruchomościowego pytać czy nie chcę zamieścić ogłoszenia i tak od słowa do słowa mówiła, że dużo ludzi się wstrzymuje. Budowy mniejszych deweloperów też odkładane "ad calendas graecas".
Jeśli to jest krajobraz przedrecesyjny, to proszę sobie wyobrazić jak będzie wyglądała recesja w pełni.
Kolega mickpl proszony jest o nieodpisywanie, bo mnie zablokował bajarz.
#nieruchomosci #kredythipoteczny #gielda #finanse
  • 104
@DJ007: Prawda. Słyszałem o gościu w moim mieście, który kupił ziemię i to dość droga ziemię pod budowę i stoi, bo nie chce brać kredytu inwestycyjnego pod budowę.
nieźle, nie rozumiem tylko tego po co tak rozpędzono rynek nieruchów, by teraz #!$%@?ąć nim w drzewo z pełnej prędkości.


@mookie: to 10% PKB (budowlanka i wyposażenie wnętrz), które miało uratować budżet i gospodarkę po lockdownach. NBP i rząd użyli kupujących nieruchomości za darmowy pieniądz jako bufora, który miał utrzymać wpływy do budżetu i bezrobocie w ryzach. To zresztą nie tylko nasz pomysł, bo strategia przyjęta od Europy, aż po Chiny.
Prawda. Słyszałem o gościu w moim mieście, który kupił ziemię i to dość droga ziemię pod budowę i stoi, bo nie chce brać kredytu inwestycyjnego pod budowę.


@Jergen: Na począku zastanawiałem się nad kredytem deweloperskim, nawet była decyzja. Jak zobaczyłem przewłaszczenie dokumentacji budowlanej jako zabezpieczenie, to olałem temat. Dziś byłbym ugotowany.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@mookie: ostrzegali. Były komunikaty o tym że raty mogą wzrosnąć itp. Mało, ale zawsze.
@Filipterka25: dałbym dwa plusy gdybym mógł. Mało kto myśl nad tym jak te osiedla będą fatalne właśnie za te 30 lat. Mam wrażenie też że młodzi ludzie kupując takie mieszkania w nowym budownictwie gdzieś w głębi duszy mocno wierzą że tu nie będzie patologii. Ale się bardzo mylą.
@DJ007 powiedz mi który bank udziela/udzielał kredytów deweloperskich najchętniej po upadku Idea Banku?

Druga sprawa- jak się zapatrujesz na życie "majstrów" w nowej rzeczywistości? We wrześniu majster robił mi łazienkę 3-4m2, po znajomości, z polecenia, bez faktury za 10k. I płakał że od obcego by wziął 12k i że mamy mega szczescie. (Btw łazienkę #!$%@?ł koncertowo, 4 dni poprawiał). Szwagier rok temu rzucił robotę za kilka tysięcy podstawy bo na wykończeniowce mówił
powiedz mi który bank udziela/udzielał kredytów deweloperskich najchętniej po upadku Idea Banku?


@Kutacz_2000: Udzielają jeszcze, ale to wiedza cenna i tajemna.
Szczerze to nie wiem jak to będzie dalej wyglądało z wykonawstwem. Nos podpowiada, że powinno być taniej, ale za cienki jestem w tym, żeby silić się na "fachowe" prognozy. Wspólnika mam ogarniętego w budownictwie, ale on to taki maruda, że jemu ciągle jest źle i wszystkim odradza budowlankę. Taki życiowy
@DJ007: u mnie w Gdańsku teraz transakcje tylko inwestycyjne i gotówkowe. Ewentualnie ktoś sprzedaje swoje mniejsze i kupuje większe z delikatnym kredytem.

Co do deweloperki to upadną mali deweloperzy, którzy budowali osiedle bliźniaków lub szeregowców. Już całe ich tematy są do odkupienia. Więksi oczywiście przeżyją, np dywersyfikując swoją ofertę.

Kto nie kupił mieszkania 2/3 lata temu to długo nie kupi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@DJ007 w bankach żałoba? O czym Ty mówisz. Od sprzedanych przy niskich stopach kredytów będę odcinać kupony przez kolejnych 5 lat
w bankach żałoba? O czym Ty mówisz. Od sprzedanych przy niskich stopach kredytów będę odcinać kupony przez kolejnych 5 lat


@K_R_S: Mówię o tym co słyszę i co wiem, spotykam się z pracownikami różnych szczebli. Nie ma nowej produkcji. Szeregowym pracownikom nie płacą za stary portfel, premie liczone są od nowej sprzedaży.
@DJ007 no tak, ale szeregowi sprzedawcy kredytów hipotecznych to dla rynku są w tym samym koszyku co deweloper. Natomiast bank radzi sobie przy zerowej sprzedaży, bo sprzedawców zwolni, a klienci i tak musza spłacać jeszcze latami
@DJ007: co ty #!$%@?, morawiecki sprzedał działkę na górce cen, a zarobioną kasę wrzucił w obligacje oprocentowane inflacja, które dziś nie są dostępne. I to jest głupotą i brak informacji?