Wpis z mikrobloga

Czy osoby siedzące głębiej w #web3 i #blockchain są w stanie mi coś więcej napisać o tym, w jaki sposób te wszystkie nowe technologie, jak #nft , tokeny, smart kontrakty i inne #kryptowaluty realnie mogą wpływać na rozwiązywanie problemów społecznych/biznesowych, i inne obszary życia inne niż spekulacyjno-finansowe?

Jak słucham o rozwiązaniach "praktycznych" typu "powstał uniswap, dzięki któremu można wymieniac tokeny" to się zastanawiam, no ale po co wymieniać tokeny, gdyby ich nie było, bo i tak służą do niczego?

Fajne są smart kontrakty, ale wszystkie je można by było zbudować w oparciu o web 2.0 i prawo. Tak działa S24, tak działa profil zaufany. Gdyby Państwo chciało, można by było i notariusza cyfryzować i nie potrzeba do tego tokenów.

Tokeny są sposobem na finansowanie projektów, których częścią są owe tokeny. Rynek się kręci, pieniądz się zgadza, ale nie jednak nie słyszę o tym, w jaki sposób te wszystkie innowacyjne rzeczy mogą rozwiązać jakieś istotne problemy. Ale może nie doczytałem i są jakieś fajne przykłady, a cała ta branża do czegoś dużego posłuży?
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SRzeyamlon:

Fajne są smart kontrakty, ale wszystkie je można by było zbudować w oparciu o web 2.0 i prawo. Tak działa S24, tak działa profil zaufany


Całkowicie się zgadzam. Ale takie rozwiązanie ma wady w porównaniu do web 3. Mianowicie krypto daje całkowitą kontrolę nad środkami. Nawet kochany US nie ma do nich dostępu.

Tokeny są sposobem na finansowanie projektów, których częścią są owe tokeny. Rynek się kręci, pieniądz się zgadza,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@yhbgrobdoivbvwamsv:

To chyba największy mit wśród krypto, ze nie da się zablokować.

Jeszcze bardziej się da właśnie

Jak dobrze ogarniam to zależy wszystko od sieci/kontraktu. Niektóre ERC20 tokeny faktycznie posiadaja metody do blacklistowania/whitelistowania. Ale jeżeli takich nie ma to musza już wydać nowy token/kontrakt. Dlatego niektóre dexy sa idealnym miejscem na zbycie kradzionych tokenów i nikt z tym nic nie moze zrobić. Jedyna opcja to ściągnięcie płynności ale to sami użytkownicy
Mianowicie krypto daje całkowitą kontrolę nad środkami. Nawet kochany US nie ma do nich dostępu.


@kakabujaka: Ale z kryptowalut chyba tylko Monero zostało anonimowe / częściowo anonimowe?

Oraz to, że to co piszę na facebooku nie jest dostępne nigdzie indziej, np. twitterze, bo dane są za murem.


@gysnde: Ok, czyli rozwiązaniem, które daje web3 jest obiektywny algorytm, który daje równy dostęp do informacji i nie rości sobie monopolu do prawdy
@SRzeyamlon:

Ale z kryptowalut chyba tylko Monero zostało anonimowe / częściowo anonimowe?


Na dzień dzisiejszy jest całkowicie anonimowe jak dobrze pamiętam. Zresztą istnieją inne "myki" aby zgubić trop. Jednym z popularnych jest skorzystanie z mikseru, np. https://tornado.cash/.

Swoją drogą ja bym nie martwił sie anonimowością, jeżeli dostęp do środków tylko ja mam. Co z tego, że US wie ile posiadam i gdzie jeżeli nie może nic z tym zrobić? Tutaj jest