Wpis z mikrobloga

Hej, mam kilka pytań dot. obligacji z rynku wtórnego, może ktoś podpowie :)

Czy przy założeniu zakupu obligacji i odczekaniu do terminu zapadalności rentowność = stopa zwrotu z inwestycji? Innymi słowy - czy kupując 10-latki przy rentowności 8% za 100k po 10 latach na koncie będzie 100000 * (1.08)**10 = 215892.5 pln pomniejszone o podatek belki i haracz maklera, czy trzeba jeszcze jakoś uwzględniać dzień zakupu, odsetki narosłe do dnia zakupu, jakieś inne parametry?

Czy w praktyce inwestor wrzuca w kalkulatorze np. obligacje.pl/pl/narzedzia/kalkulator-rentownosci kod obligacji i odczytuje po prostu RENTOWNOŚĆ DO WYKUPU NETTO?

Czy jako zwykły zjadacz chleba z kontem w biurze maklerskim PKO BP mam dostęp do rynku polskich obligacji skarbowych? Nie mam na myśli tych obligacji detalicznych z www.obligacjeskarbowe.pl. Pytam w kontekscie rosnących bardzo szybko rentowności obligacji notowanych na rynku pl.investing.com/rates-bonds/poland-10-year-bond-yield

Nie znam tego rynku, póki co tylko się zaczynam interesować, więc jeśli macie pod ręką jakieś artykuły/video/opracowania dot. obligacji, w tym skarbowych, to ja bardzo chętnie się zapoznam.

#gielda #obligacje
  • 3
  • Odpowiedz
  • 0
@LollyPoop obligacji korporacyjnych polskich się nie tykaj bo to patologia przez dziurawe prawo. Skarbowych to mi się wydaje tyczy rentowność ale tylko oprocentowanych na stały %.
  • Odpowiedz