Wpis z mikrobloga

Rata kredytu ok 1000zł po wczorajszej zmianie, wbior 6m więc następna zmiana w grudniu.
Rata automatycznie schodzi z konta.
Doradźcie mi jak najlepiej zrobić

1. Spłacać automatycznie co miesiąc
2. Spłacać automatycznie co miesiąc + nadpłata jednej raty (1000+1000)
3. Spłacać automatycznie co miesiąc + nadpłata dwóch rat (1000+2000)
4. Spłacać automatycznie, odkładać co miesiąc 1000 lub 2000 i wtedy za pół roku jednorazowo napłacić 6000-12000 zł
5. Spłacać automatycznie, odkładać co miesiąc 1000 lub 2000, ale przez dłuższy okres czasu żeby jednorazowo nadpłacić 20.000 - 30.000+ zł

Kolejna sprawa to lepiej nadpłacając wybrać opcję zmniejszenia raty kredytu czy skracać czas kredytowania?

#kredythipoteczny #finanse
  • 11
@frozenrb: @BlackFoo: w aplikacji jest napisane:
- nadpłata kredytu jest bezpłatna
- po nadpłacie kredytu zmieni się wysokość, nie liczba rat

no to już jasne, że mogę tylko zmienić wysokość raty, a nie skracać czas
@Ernando: opcja 3 - im szybciej nadpłacasz, tym mniej odsetek zapłacisz (zakładam, że nadpłaty masz darmowe).
Co do zmniejszenia raty vs czasu kredytowania, to skrócenie czasu przeważnie jest minimalnie bardziej opłacalne, ale ja osobiście zmniejszam wielkość raty, bo widzę efekt tych nadpłat przez malejącą ratę z miesiąca na miesiąc. Zmniejszając czas spłaty miałbym mniejszą motywację do nadpłat, bo efekt nie byłby widoczny natychmiastowo, ale to już pewnie zależy od indywidualnego podejścia
Nie ma znaczenia i sensu skracanie czasu kredytowania w takiej sytuacji.


@Krupier: jeżeli komuś zależy na jak największej kwocie "wakacji kredytowych", to właśnie lepiej skrócić okres kredytowania bez zmniejszania wysokości raty.