Wpis z mikrobloga

@teknik: @pablooooo: Hanys Here. Ogólnie z językiem jest tak xD, że gwara śląska to jeszcze 8 pod dialektów. Hanys z opolskiej wsi, nie koniecznie dogada się z tym, spod rybnicKiej wsi. Ja jestem, z Katowic, rozmawiałem z kolesiem z Lublińca, to tez ta gwara się różniła. A na to wszystko przyszły RAŚiowe ciule, które stwierdziły „a #!$%@?, tam. Przecież to język śląski” i stworzyli język xD, którego ni #!$%@? nie
@WojciechM-ce Lubliniec here i masz rację. Jak na Opolu mieszkałem to znajomek po 20 minutach rozmowy już wiedział skąd jestem. Z tym że w Lublińcu gwary używa jakiś promil mieszkańców, głównie starsi bo większość mieszkańców to ludzie z całej Polski którzy za pracą przyjechali.
Mieszkam na Górnym Śląsku od urodzenia i zauważyłem, że najwięcej gwarzą mieszkańcy familoków, chłopy z piwem pod sklepem


@matiimakaka: Dokładnie tak jest. Gwara się trzyma głównie w patologicznych dzielnicach i wśród pijaczków robotników po podstawówce. Z im bardziej cywilizowanymi ludźmi masz do czynienia tym mniej słyszysz gwary a w biurach czy pracach wymagających wykształcenia nie ma jej praktycznie wcale. Jak poznaję kogoś kto mówi gwarą to dla mnie jest sygnał ostrzegawczy
Dokładnie tak jest. Gwara się trzyma głównie w patologicznych dzielnicach i wśród pijaczków robotników po podstawówce. Z im bardziej cywilizowanymi ludźmi masz do czynienia tym mniej słyszysz gwary a w biurach czy pracach wymagających wykształcenia nie ma jej praktycznie wcale.


@Imagination: oho, widac mamy do czynienia z mlodym, wyksztalconym z duzego miasta ktory musi sobie samoocene podnosic tym ze ktos inny wykonuje prosty zawod.

a w ilu biurach pracowales? bo ja
a w ilu biurach pracowales?


@Endriu_z_Oppeln: W wielu. Mam taką pracę że siedzę w firmie po kilka miesięcy a jak się proces ustabilizuje to idę do innej.

oho, widac mamy do czynienia z mlodym, wyksztalconym z duzego miasta ktory musi sobie samoocene podnosic tym ze ktos inny wykonuje prosty zawod.


@Endriu_z_Oppeln: Nie zrozumiałeś. Ten "pijaczek robotnik po podstawówce" to nie zawód tylko typ osoby. Nie chodzi o pracowników fizycznych ogółem.