Wpis z mikrobloga

Jak wygląda nadpłata kredytu ?
Zostało mi jeszcze 50k do spłaty na aktualnym oprocenowaniu 8,22 (1.8 marża, 6.42 stopa)
Z czego praktycznie całość do kapitał (49k)
Aktualna rata to 1495zł, data zakończenia kredytu 10.07.2025
Chcialbym nadpłacić 20k ze skróceniem okresu spłacania, w jaki sposób zostanie wyliczona nowa rata ? Czy w ogole coś się zmieni skoro został sam kapitał ?
#kredythipoteczny #inflacja #banki #kredyt #finanse
  • 13
@Crisu: #!$%@?, kto Ci dał kredyt skoro nie masz pojęcia jak to działa? Im więcej czytam takich komentarzy tym bardziej popieram ludzi oskarżających banki o rozdawanie kredytów każdemu.
Czy w ogole coś się zmieni skoro został sam kapitał ? - a co miało zostać? Frytki? Do spłaty zawsze jest tylko kapitał, a odsetki liczy się na podstawie kapitału pozostałego do spłaty.
@Crisu: Odsetki zawsze sie placi z pozostalego kapitalu, ktore sa naliczane kazdego dnia. Tak dziala procent skladany. Takze teoretycznie zawsze zostaje sam kapital :) Ale fakt, udzial w racie z czasem sie zmniejsza i pewnie to Kolega ma na mysli.

Prosze sprawdzic np.
https://www.infor.pl/kalkulatory/kredyty.html?fobosId=FOB0000000000000702547
Prosty kalkulator -> wpisujesz ile masz, wpisujesz calkowite oprocentowanie (8,22) i liczbe rat pozostalych.
Potem poprawiasz kwote o nadplate i zmniejszasz liczbe rat. Pi razy oko pokaze
@Crisu: ooo takie lubie. Do niektorych niestety trzeba miec doktorat z ekonomii. A tego typu toole - zauwazylem - ze do kilkudziesieciu zlotych wszystko sie zgadza. I zmiany tez pokazuje prawidlowo.
@gdanska_onuca: A dlaczego sie tak bulwersujesz. Chyba dosc latwo sie domyslic co Kolega mial na mysli mowiac, ze pozostal mu sam kapital. Pod koniec kredytu faktycznie w racie jest on powyzej 95% w udziale raty. Takze na spokojnie. Zamiast pomoc, to musisz swoje zale wypisywac. Na tym tez polega obecna sytuacja - to ludzie sa winni. Nie banki. To przeciez ludzie posiadaja dzialy prawne i tworza umowe... a nie czekaj, moze
@WroclawUser > Gratuluje takiego kredytu! W tych czasach to piekna sprawa, ze w odpowiednim czasie splaciles :)
Miałem sporo farta, bo większość kredytu miałem na rekordowo niskim oprocentowaniu.
Ostatnie 3 lata nadpłacałem ile się dało (kredyt z konca 2016 więc liczą mi dodatkowe opłaty za spłatę więcej niż 10% kwoty początkowej)
@Crisu: rata zostanie taka sama. cześć odsetkowa to ((49k-20k) * 8.22%) / 12 = 198.65zl a reszta to kapitał czyli 1296.35
to oczywiście w najbliższej racie, potem w każdej trochę więcej kapitału i trochę mnie odsetek
@Crisu Suma rat to 50k przy kapitale 49k zł? To niemożliwe przy tak wysokim oprocentowaniu, mi wychodzi suma rat ponad 55k zł.

Zatem prognozowane odsetki to obecnie jakieś 6600 zł, po nadpłacie 20k zł (tak jak i po kazdej innej nadpłacie) harmonogram przeliczany jest ponownie od niższego kapitału 29k zł, jeżeli chcesz skracac okres to rata pozostanie, okres będzie do ok. lutego 2024, prognozowane odsetki spadną do ok. 2300 zł.

Użyłem tego