Wpis z mikrobloga

Co byście zrobili na moim miejscu.
Mam kredyt na mieszkanie, bralem niedawno. Mam do splaty okolo ~320k. Mam tez ponad 120k oszczędności i co miesiąc rośnie o kilka k bo mamy malo wydatków z dziewczyną. Mialem w planach zrobic w mieszkaniu lazienke i kuchnie, które na ten moment sa ok, ale przydałaby im sie jakis maly remont. To koszt minimum 40-45k za wszystko (cena weryfikowana, wiec dupa cicho jesli ktos mi powie ze tyle to kosztuje sam przyjazd fachowcow)

Teraz się zastanawiam co byloby lepsze - szybka nadpłata kredytu, zmniejszając sobie rate kredytu czy okres kredytowania z zamiarem splaty wszystkiego w 5 lat i dopiero wtedy przejmowac sie remontami czy zainwestowac teraz w remont, bo kto wie czy czasem za rok dwa materialy i robocizna nie beda drozsze a i pewnie mieszkanie wzroslo by cenowo atrakcyjnie na rynku nieruchomości? Problemy pierwszego swiata.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkanie
  • 48
@Filipterka25: według kalkulatora rat finansowo lepiej się wychodzi przy skróceniu ilości rat, czyli zmniejszenie okresu kredytowania. Dodatkowo zmniejszasz czas w którym mogą spotkać cię różne "zawirowania historii"
To chyba na jakiś krótki okres ten kredyt


@RumunElfik2137: bank mi radzil ze przy moich dochodach, jesli sa pewne, lepiej wziac na 25 lat bo odsetki mocno wtedy spadają. A chcialem brac na 30 bo chcialem mieć niska rate. Różnica 300-400zl na miesiac, do przelkniecia.
@eskejper: generalnie najbardziej finansowo oplaca sie nadplacic, ale tez jezeli ta kuchnia i kibel są mocno srednie, to nadplacisz po prostu o te 40k mniej a bedzie ci sie zylo lepiej. moim zdaniem jedno nie wyklucza drugiego.
@eskejper: Jesli da sie korzystac z tych pomieszczen. Tj. ok super miec nowa, ale nic sie nie stanie jak sie pouzywa przez najblizsze 5 lat. To zdecydowanie nadplacalbym kredyt. Na te chwile nie ma nic lepszego, niz zmniejszenie kapitalu i odsetek. To w skali roku przeciez (w zaleznosci od wielkosci kredytu/raty) nawet kilkanascie/dziesiat tysiecy zlotych.

Zdecydowanie nadplacalbym :)
@eskejper: Nadpłata kredytu to na ten moment najlepsza inwestycja. Zmniejszasz odsetki więc więcej zostaje Ci w kieszeni. Zostaw sobie ofc jakąś kaskę na nieprzewidziane sytuacje. Remont sobie jeszcze zrobisz. Czysta głowa jest więcej warta.