Wpis z mikrobloga

Mireczki, potrzebuje porady dla osoby z rodziny. Dom z 1920 roku po gruntownym remoncie, wymienione okna i drzwi, ocieplony. Powierzchnia 70 mkw. parter i poddasze użytkowe. Brak możliwości podłączenia gazu. Grzejniki aluminiowe i podłogówka na połowie powierzchni na dole.

Do tej pory ogrzewany węglem, ale ceny i dostępność opału powodują potrzebę znalezienia innego rozwiązania. Do tego bardzo duży nacisk na dołożenie alternatywnego/dodatkowego źródła ogrzewania, które pozwoli być niezależnym od energii elektrycznej (pozostaje chyba tylko kominek).

Sytuacja prawna nieruchomości powoduje też, że nie ma sensu bawić się w jakieś dotacje, kredyty więc wszystko za gotówkę. Rozmawiałem z kilkoma sprzedawcami i każdy twierdzi co innego. Plan jest też na samochód elektryczny, więc fotowoltaika pewnie też wleci.

Myślałem nad pompą ciepła. Myślałem o dwóch klimatyzatorach (góra i dół) plus coś do grzania wody. Co byście doradzili?

#ogrzewanie #pompaciepla #wegiel #fotowoltaika
  • 11
@WezniePrzestrzeleCiKolano: odradzam dwa klimatyzatory/po jednym na kondygnację.
Żadne pomieszczenie nie będzie miało komfortowej temperatury, tam gdzie będzie jednostka, będzie za gorąco itd.

Do istniejącej instalacji możesz podłączyć PC za pomocą bufora. Ew. zew. zwiększ rozmiar grzejników, aby było ekonomicznie grzać pompą ciepła.

Ciekawa opcja to: pompa ciepła kanałowa - rurami rozprowadzasz ciepło zimą i chłód latem. Do tego cwu na grzałkę w taniej taryfie albo jak panele produkują prąd.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Daro_: jasne. Pompa ciepła to on off i ciągnie 2kW z kawałkiem na 3 fazach. Agregat ma prawie 7kW. Komputery, telewizor, lodówka, wszystko śmiga. Tylko ważne żeby nie włączyć za dużo na raz. Np mikrofala i czajnik elektryczny jednoczenie wyrzuca bezpiecznik w agregacie, prawdopodobnie są na jednej fazie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Daro_: no jest, dlatego agregat musi mieć sporo większa moc niż urządzenie które jest nim zasilane. Z instrukcji wynika że pompa ciepła ma moc rozruchową 5,2kW gdzie nominalna samej sprężarki to 2kW. Agregat za to ma maksymalną moc rozruchową 6,8kW