Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,
Rozglądam się za projektami domów, bo chciałbym niedługo zacząć procedurę zdobywania pozwolenia na budowę.

Mam pytanko do wszystkich Mirków którzy już mają domy.
Czy moglibyście podać jakieś przykłady rzeczy które:

- uwielbiacie w swoim domu
- zmienilibyście w swoim domu
- usunęlibyście ze swojego domu

Na przykład podobają mi się wysokie skośne okna, jak na zdjęciu, jednak chyba nie ma do nich żadnych sensownych rolet/zasłon i nie wiem czy warto w to iść.

Pytanie dodatkowe dla osób które posiadają pompę ciepła powietrze-woda split. Czy głośność pompy jest odczuwalna? I czy zimą mieliście odczuwalne spadki siły grzewczej?

#dom #nieruchomosci #budowadomu #ogrzewanie #budujzwykopem #remontujzwykopem
x0dart0x - Hej Mirki,
Rozglądam się za projektami domów, bo chciałbym niedługo zaczą...

źródło: comment_1654071725sRuxsfpDCiqSMzG5TZUhxS.jpg

Pobierz
  • 173
@x0dart0x: skosy to rak, jesli musza byc to lukarny zamiast okien dachowych, najlepiej dach mansardowy, wszystko budowac na raz - dom, budynek gospodarczy, zbiornik na wode, tarasy, wiaty, itp. Zadaszone drzwi wejsciowe oraz zadaszona czesc tarasu, zwrocic uwage na strony swiata, nic tak nie psuje imprezy na tarasie jak zachodnie slonce #!$%@? w oczy, jednoczesnie dobrze jak salon jest doswietlony wiec najlepiej jak taras jest osloniety od zachodu salonem (wtedy salon
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@x0dart0x: maksymalnie prosta bryła. Podłogi bez schodków i wysokich progów dla odkurzacza automatycznego. Zlew w kuchni z wyciąganym na wężu kranem. Zewnętrzne wyjście wody na ogród / zbiornik na wodę szarą przy odpływie rynny. Kosiarka autonomiczna. Peszle na kable w każdym pokoju (na więcej niż tylko ethernet). Gniazdek w kuchni 2x więcej niż planujecie. Wanna z prysznicem to zly pomysł bo złączy tylko wady obudwu rozwiązań.
@przepiorka: tak tak, wiadomo że biorę to pod uwagę, jednak wolę wiedzieć czy coś się nie sprawdziło u innych, zamiast zainwestować i tylko stracić na tym
ogólnie mam zarys tego co chce, tylko bardziej pytam o praktyczne techniczne rady :)
@x0dart0x tak, jak pisałem żadnych skosów i okien dachowych.

Rzeczy, które uważam są zajebiste w moim domu;
- klimatyzacja kanałowa (wymaga zaplanowania na etapie projektu);

- plaski dach (znacznie ciszej, możliwość montowania dużej ilości sprzętu na dachu, porównywalne koszty, brak drewna, które pracuje)

- garaż w piwnicy (musi być dobrze zaizolowany, najlepiej izolacja typu ciężkiego)

- bardzo duża ilość gniazdek elektrycznych, złącze Ethernet w wielu pomieszczeniach i gabinecie)

- pomieszczenie techniczne z
@x0dart0x: Aha i zaplanuj przepusty na przewody, których będziesz mógł za jakiś czas użyć ponownie. Okaż się, że musisz położyć światłowód, albo coś innego o czym nie pomyślałeś jak np. zasilanie do szopki.
Zrobienie gniazda na 3 fazy w garażu na etapie budowy nie jest drogie, a potem nie jest już tak różowo.
Z głupot: gniazdka w podbitce dachu na zewnątrz na lampki choinkowe. Nie będzie ciągania przedłużaczy.
@x0dart0x tak, jak pisałem żadnych skosów i okien dachowych.


Rzeczy, które uważam są zajebiste w moim domu;
- klimatyzacja kanałowa (wymaga zaplanowania na etapie projektu);

- plaski dach (znacznie ciszej, możliwość montowania dużej ilości sprzętu na dachu, porównywalne koszty, brak drewna, które pracuje)

- garaż w piwnicy (musi być dobrze zaizolowany, najlepiej izolacja typu ciężkiego)

- bardzo duża ilość gniazdek elektrycznych, złącze Ethernet w wielu pomieszczeniach i gabinecie)

- pomieszczenie techniczne z
@x0dart0x:
Uwielbiam:
- duzo okien (niestety nie takie piękne i duże jak na projekcie. Moi znajomi niedawno się tak wybudowali -bajka. Absolutnie watpie, by żałowali. Efekt wspaniały. Inni znajomi wybudowali wielką wille z korytarzami bez okien - masakra).
- ogród zaprojektowany i "zasadzony" przez profesjonalną firmę - przepiękny i bezproblemowy. Pracujemy w nim dwa weekendy w roku (plsu koszenie trawy, ale jej mamy niewiele). Dobrze wydana kasa.
- mamy skośny dach,
@x0dart0x: lekko:
*podłogówka wszędzie
*rekuperacja
*pompa ciepła
*domowa elektrownia wiatrowa
*klimatyzacja
*cześć dzienna od południa (dodatkowe „ogrzewanie” zimą + żaluzje zewnętrzne (możliwość regulacji „światła”)


Ewentualnie gruntowy wymiennik powietrza i kolektor do cieplej wody latem.
Reszta jak napisał @asiajasiabasia
@x0dart0x: jeszcze zapomniałem o solance do filtrowania wody i jeśli chodzi o pwinicę, to fajna sprawa jeśli chcesz sobie tam zrobić pralnię, siłownię, warsztat, spiżarnie (choć lepiej koło kuchni)
Zdecydowanie wolałbym podpiwniczyć choćby cześć domu niż bawić się w schody i użytkowe poddasze.
@x0dart0x: Temat rzeka, wypisze Ci punkty które moim zdaniem są istotne (mieszkam rok, budowałem ok 3 lat). Napisz do mnie jeśli chciałbyś coś przegadać dokładniej.

Bryła budynku - jak najprostsza, najlepiej kwadrat zorientowany dobrze do stron świata. Salon od południowego-zachodu, kuchnia od północy. Sypialnia od północnego-wschodu (nie nagrzewa się tak bardzo), łazienki od południa (nagrzewają się i tego chcesz). Kuchnia otwarta na salon sprawdza się w domach średniej wielkości (będziesz miał
@x0dart0x: @przepiorka dobrze to napisał. Dobrego biura nic nie zastąpi. Pokażesz im działkę, opiszesz swoje potrzeby, przedstawisz budżet. Wtedy zaproponują Ci rozwiązanie szyte dla ciebie. Tylko musisz im swoje zapłacić. Dla przykładu - każdy piszący tu o parterze, braku tarasu czy balkonu na piętrze zapomina że są działki z ładnymi panoramami, widokami, dla których chcesz mieszkać poza miastem, wtedy aż się chce spędzać czas, wypoczywać na tarasie, widzieć wszystko z wysokości
@x0dart0x:
- prosta bryła to zbawienie: prostokąt i nagle wszystko ustawisz, każde pomieszczenie jest łatwe do zagospodarowania i duże;
- nie bój się pompy ciepła (nawet powietrzna jest OK, ale wodna albo gruntowa lepsza [= droższa]) + zrób wszędzie ogrzewanie podłogowe, zero kaloryferów; Teraz są dofinansowania dla pomp ciepła.
- jeżeli Ciebie stać: gruntowy wymiennik ciepła (+ oczywiście rekuperacja);
- jeżeli Ciebie stać: fotowoltaika;
- NIE da się mieć za dużo
@x0dart0x jak chcesz mieć alternatywne źródła ciepła to polecam kominek w salonie z płaszczem wodnym. Do tego odpowiedni piec gazowy/elektryczny(jak robisz solary) i nic ci nie straszne. Spiżarnia dobra sprawa. Zastanów się jak długo będziesz mieszkał w takim domu, bo jak chcesz do końca życia to w pewnym momencie schody mogą zacząć być problemem.