Wpis z mikrobloga

Czy ktoś potrafi z tego dokumentu StainlesssteelSDS określić jaka to stal konkretnie ?
O co konkretnie chodzi? Mam mieć rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. Posiadam retainer ortodontyczny (dosłownie 4 cm drutu podklejone za zębami po leczeniu ortodontycznym). W ubiegłym roku miałem MRI głowy i kazali mi zdjąć co mnie kosztowało 2k (zdjęcie i założenie ponownie). Zacząłem trochę czytać i okazało się, że nie wszystkie retainery powodują artefakty w MRI między innymi stal 18/8 inaczej określana też jako stal nierdzewna 304. Ortodonta dał mi zaświadczenie jaki konkretnie produkt mam zainstalowany w mordzie oraz skserował mi Instrukcję użycia w której jest informacja, że produkt Bond-A-Braid (taki mam) jest nieodpowiedni dla osób uczulonych na nikiel - innymi słowy posiada w składzie nikiel tak jak stal 18/8 albo 18/10 - chromowo niklowe. Magnes mojego drutu nie łapie więc pozwala mi to twierdzić, że z takiej właśnie wykonany jest mój drut. Problem w tym, że jak tylko w rejestracji wspomnę słowo "metal" to zderzam się ze ścianą. Dzwoniłem do różnych przychodni w mojej okolicy gdzie robią rezonans i wszędzie jest to samo. A najbardziej mnie jeszcze zastanowiło to, że przy ostatnim badaniu zapomniałem i miałem takie metalowe oczko od sznurka w spodniach to powiedzieli, że "to nic nie robi" i zrobili mi badanie.
Ten dokument to specyfikacja od producenta tego drutu, ale ja nie mogę wywnioskować z tego co to za materiał. Będę wdzięczny za pomoc.
#rezonansmagnetyczny #mri #ortodoncja #stomatologia #materialoznawstwo #metale
  • 6
@roszej: te druty są robione z materiałów nie kolidujących z rezonansem. Zadzwoń do swojego ortodonty i spytaj jakich dokładnie używa (on będzie wiedział z jakiego materiału ma druty).
@SkrytyZolw dokładnie to to jest babka i nie za bardzo się orientuje w temacie spisała mi nazwę i skserowała instrukcję w której nie ma składu czy konkretnego określenia stali poza info ze zawiera nikiel
@SkrytyZolw pytałem znajomej która pytała z kolei znajomą ortodontkę i ona też nie potrafiła powiedzieć nic poza "stal nierdzewna" A jak wspomniałem wcześniej wiem jaki to produkt ale jedyną specyfikacją jest ta która podlinkowałem
@roszej: stalowe retainery nie muszą być zdejmowane do badania rezonansem, chyba że badanie ma dotyczyć stricte okolicy jamy ustnej, wtedy należałoby go zdjąć ze względu na artefakty.