Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Wkrótce kupuję nowy #samochod. Mam jednoosobową #jdg #dzialalnoscgospodarcza, w ramach której zdalnie realizuję jedną umowę typu B2B z zagranicznym kontrahentem. Pytam jako osoba zupełnie niezorientowana w tematyce: czy mogę/powinienem kupić samochód na korzystnych warunkach "na firmę", a jeśli tak, to jak zmaksymalizować potencjalne korzyści?

Przy okazji - warto brać najtańsze elektryki z dopłatami rządowymi (podobno do 27k)?

Z góry dzięki za wyrozumiałość i wsparcie. :)

#pytanie #prawo #firma #podatki #auto #motoryzacja

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #628cec4d5b7f91b6f6273b21
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Wkrótce kupuję nowy #samochod. Mam ...

źródło: comment_1653405418aY1TpCVkYbwpoGECnppT0S.jpg

Pobierz
  • 20
@AnonimoweMirkoWyznania: Jeśli masz ryczałt to musisz czekać do kolejnego roku żeby przejść na liniowy, jak już będziesz/masz liniowy to możesz amortyzację wrzucać w koszty i odliczyć 50% vatu (lub 100% jeśli auto będzie używane tylko w celach służbowych w co wątpię) o ile go płacisz
WykopowyTowarzysz: @karta_z_debetem: @trololo55: @kont_u_r: @Harry_Hole: @Wiktorgg: @zibizz1: Jestem na ryczałcie i raczej nie chciałbym przechodzić na liniówkę. Nie wiem jeszcze, w jaki sposób mógłbym używać/zademonstrować używanie samochodu w celach służbowych.

Przy przejściu na liniowy i mieszanym użyciu auta mógłbym odliczyć 50% VATu, czyli de facto mieć o 11.5% niższą cenę, tak?

Mogę aktualnie wyłożyć całą kwotę, czy w takiej sytuacji leasing jest opłacalny?

Zaakceptował: sokytsinolop
@debenek: Biorąc leasing w styczniu można odliczyć nawet 70% w rok(45% wpłata własna + cały rok rat i nawet 2 lata ubezpieczenia). Więc jeśli mamy uzbieraną kasę i weźmiemy elektryka (limit 225k, prawda?) to pewnie do 200 tys przychodu nie zapłacimy nawet złotówki podatku na zasadach ogólnych.
Tylko od ok 300tys rocznie wchodzimy w 32%
Więc polecam policzyć sobie np w https://jakipit.pl/
CiepłaKapucynka: @debenek @karta_z_debetem: @zibizz1: A jak najlepiej zrobić przy ryczałcie 8.5% (realizacja umów typu B2B) i przychodzie przekraczającym 300k zł rocznie + samochodzie (np. elektryku) poniżej 150k zł? Dzięki, że mogę skorzystać z Waszej wiedzy i życzliwości - bardzo pomagacie mi i moim bliskim!

Mam do wyboru cztery zmienne:
1) ryczałt 8.5% lub przejście na PIT 12%
2) jeśli przejście na PIT, to w lipcu (furtka) lub przyszłym roku