Wpis z mikrobloga

Mirki, prośba o polecenie produktu do zabezpieczenia parkietu.
Czy olejowosk to połączenie obu zalet czy bardziej obu wad oleju i lakieru - jeśli chodzi o zabezpieczenie parkietu po cyklinowaniu?? Jak się ma olejowosk do oleju?
Co lepiej wybrać jeśli to pokój w domu rodzinnym, który będzie używany docelowo przez 1 do 3 miesięcy w roku nie więcej - ALE potem chciałbym aby ten kolor (ciemny orzech) był taki sam w całym domu i chciałbym żeby parkiet był jak najbardziej matowy wyglądem i absolutnie nie chce szklistego? Czy olej śmierdzi albo czy trzeba wynosić meble z pokojów gdy raz na rok się go odświeża?

Polecono mi Maximus Lios Noce Old i na to olej wykańczający Maximus Lios Balm Fissativo co dwa lata i w takim przypadku dawałbym dwa razy olej na siebie?? Ok ale jakie on ma wykończenie, matowe czy szkliste?
Odpowiada mi bardzo kolor Noce Old pierwszego oleju, tylko nie chcę się #!$%@?ć przy nasepnym kroku w pułapkę bez wyjścia - bo może możnaby było (jeśli olejowosk łączy zalety obu produktów), znaleźć taki olejowosk gdzie miałbym ten kolor który chcę, tą matowość którą chcę i jeszcze nie musiałbym o nim myśleć (czyli żeby się nie rysował) jak w przypadku samego oleju który miałem kłaść? Chcę tak zapytać na zaś zanim położę ten olej. Mielibyście może coś takiego do polecenia czy iść w te oleje?
@Lowca90 ostatnie pytanie Mirku obiecuję xD nic dziwnego że jesteś specjalistą, faktycznie można zgłupieć przy tym wszystkim
#remontujzwykopem #drewno #parkiet #dom #mieszkanie #majsterkowanie #stolarstwo
  • 12
@interpenetrate:

olej wnika w drewno trochę impregnując ale nie robi żadnej warstwy ochronnej na wierzchu drewna i trzeba go odnawiać.

Olejowosk wnika w drewno (jednak mniej niż olej) ale dodatkowo robi warstwę zabezpieczającą na powierzchni drewna. Są różne stopnie połysku i po położeniu wygląda podobnie do cienkiej warstwy lakieru. Jest bardziej miękki niż lakier, łatwiej się zarysuje ale można go naprawiać miejscowo. Powłokę odnawia się dużo rzadziej niż przy oleju.

Lakier-wiadomo,
@interpenetrate: kojarzę że niezbyt da się lakierować olejowaną podłogę, zalecają zwykle zeszlifowanie warstwy z olejem więc straciłbyś kolor.
Pod lakier to kojarzy mi się jakaś bejca kolorująca dobrana do lakieru żeby się nie gryzły albo od razu lakier w kolorze. Może wycieczka do sklepu z chemią parkieciarską, pogadać ze specem i pooglądać próbniki na żywo?
a czy mogę położyć najpierw ten olej który chcę żeby nadać drewnu odpowiedni kolor, a potem na to lakier taki ultramatowy żeby również mieć tą zaletę że nie trzeba koło niego nic robić?


@interpenetrate: gadałem z parkieciarzem to mówił że robi takie rzeczy i że jest ok i poleca. On chyba mówił o lakierowaniu olejowosku, nie pamiętam teraz dokładnie, ale własnie taka dziwna kombinacja. Gość zna się na rzeczy bo to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@interpenetrate: nie każdy lakier można położyć na olej. Do takich rzeczy używam poliuretanowy Maximus lios lack. Sprawdzony przez mnie wielokrtonie. Dwie wartwy tego lios lacka, potem matowanie a na końcu lakier wodny dwuskladnikowy np 2 K-PU albo ecostar i wtedy wybierasz wykończenie czy mat, polmat czy polsyk
Mi wystarczył sam lakier.


@Wychwalany: a zmieniałeś kolor drewna czy zostawiłeś jaki był? Nie ruszałbym tego oleju, gdyby nie to że chce zmienić kolor. Czy można zmienić kolor lakierem? Jeśli tak to czy on będzie mniej głębszy, wyrazisty?
@interpenetrate: ja bede miał naturalny dąb, a parkieciarz oferował bejcowanie na dowolny kolor przed lakierowaniem. Poza bejcowaniem oferował jeszcze różny poziom szczotkowania. Na kawałkach deski mogłem zamówić test różnych wykończeń i na jego podstawie zdecydować co chce. Nie robiłem tego bo chce naturalny kolor