Wpis z mikrobloga

@MiTeK002: Jak chcesz kupić teleskop na początek to przede wszystkim kup taki, który ma automatyczny mechanizm nastawiania. W przeciwnym razie zmarnujesz za dużo czasu na szukanie obiektu obserwacji na niebie, a okna pogodowe i tak są zwykle krótkie.

Poza tym, tu masz absolutnie kompletne kompendium dla kogoś, kto kupuje pierwszy teleskop:

https://www.reddit.com/r/telescopes/comments/i0tzkw/an_absolute_beginners_quickguide_to_choosing_your/
  • Odpowiedz
@MiTeK002: Aha, tylko te teleskopy w linku wyżej nie mają automatyzacji – mechanizm to moja osobista rekomendacja dla amatora (dla nie-amatora zresztą też), ale wiem, że to kontrowersyjna opinia dla wielu. Po prostu wolałbym dopłacić do mechanizmu i nie tracić czasu, ale ktoś inny powie, że właśnie cała frajda to nastawianie teleskopu przez godzinę;)
  • Odpowiedz
@MiTeK002: Poszukaj na forach/w ogłoszeniach używanego Oriona (seria SkyQuest np.) w systemie Dobsona z mechanizmem automatycznym (śledzenie, ang. tracking). Na pierwszy teleskop też najlepiej używany, optymalnie od kogoś, kto przesiada się na lepszy sprzęt. Używka <3k pln powinna wyjść.
  • Odpowiedz
@MiTeK002: A poza tym, jak Ci się jednak nie spodoba oglądanie nieba, to sprzedasz go za praktycznie tyle samo, za ile kupiłeś używany (jak kupisz tani-nowy to nie sprzedasz go za tyle samo, może za 50% wartości).
  • Odpowiedz
@MiTeK002: Nie patrz na te zabawki co ci powysylali, szkoda nerwów i pieniędzy na nie. Dołóż trochę i kup młodemu sprawdzonego, poleasingowego Hubble’a. Dobry i sprawdzony sprzęt, jedyny minus to taki ze trzeba transport samemu ogarnąć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@MiTeK002: a jaki masz budżet? To może tak będzie łatwiej coś polecić?;)

Edit: możesz jeszcze napisać czy masz dom poza miastem, czy planujesz bardziej mobilnie podchodzić do obserwacji; p
  • Odpowiedz
To ma byc prezent dla dziecka 10 letniego


@MiTeK002:

To pisz tak od razu i nie marnuj czasu człowieka:P

Dla dziecka 10-letniego, które bardzo mocno interesuje się astronomią kupujesz zamiast teleskopu obóz astronomiczny lub organizujesz najpierw wyjazd do obserwatorium (koszt tylko paliwa, bo takie spotkania przy teleskopie są organizowane za darmo przez wiele podmiotów), by się dziecko mogło przekonać czy w ogóle chce "prawdziwy" teleskop. Poza tym, jak mieszkasz w mieście,
  • Odpowiedz
@MiTeK002: Jak mieszka na wsi to połowa sukcesu. Kupisz w tej cenie używany teleskop z mechanizmem automatycznym. Nie sądzę, aby dla dziecka było problemem, że nie rozpakuje wszystkiego z oryginalnych folii – używany też możesz mu ładnie zapakować, a po teleskopie nie widać, że był używany (chyba, że kupisz jakiś poobijany).
  • Odpowiedz
@MiTeK002: to tak jak pisał @texas-holdem: skoro mieszka na wsi to jest szczęściarzem;) nic tak nie psuje zabawy jak zaśmiecone światłami niebo;p no dobra - jest jeszcze pełne zachmurzenie;p co do teleskopów, to ja jestem zupełnym amatorem sam mam GSO, do obserwowania planet/księżyca jest całkiem ok, udało mi się go kupić za ok 1600 ale to było kilka lat temu i z tego co widzę, to ceny poszły skoro
  • Odpowiedz