Wpis z mikrobloga

@herbatananoc Spłacałem taki kredyt i nic powyższego nigdy nie wystąpiło (oczywiście przy wahaniach WIBORu). Chcesz powiedzieć, że bank zmniejsza Ci trzykrotnie spłacany kapitał (jak w przypadku z grafiki) tym samym wydłużając okres kredytowania?

Przy oprocentowaniu zmiennym


Yy co masz na myśli? Na rynku mamy dwa rodzaje kredytów. Z ratą stałą i malejącą.
@kurczakos1: nie.

nie zmienia się okres kredytowania. Spada ci tylko część kapitałowa raty, i tu nie jestem pewien, ale z tego co zauważyłem, to ona po prostu później szybciej rośnie co miesiąc (no bo jakoś musisz spłacić ten sam kapitał w takim samym czasie).

To oczywiście przy kredytach z ratami stałymi
@kurczakos1: widać miałeś stopę stałą albo okres względnie stałego WIBOR-u, albo po prostu nie wnikałeś w drobne różnice. Bank zwiększa ratę (przy jednoczesnym zmniejszeniu części kapitałowej) właśnie po to, żeby zachować okres kredytowania.

No widzisz, nawet jeśli się spłacało taki kredyt, można nie do końca rozumieć jak to działa. Ludzie nie wchodzą w szczegóły póki wszystko się z grubsza spina.
Yy co masz na myśli? Na rynku mamy dwa rodzaje kredytów. Z ratą stałą i malejącą.


@kurczakos1: przespałeś ostatnie 3 miesiące? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sporo osób zmienia sobie właśnie kredyt na taki ze stałym oprocentowaniem. Wtedy nic ci się nie zmienia przez 5 lat i pewnie też tak miałeś, albo z ratami malejącymi
@rafal366 Ja mówię o racie malejącej, ja pier.ole xD Wy ogarniacie to w ogóle? XD Jeden pisze mi coś o stałym oprocentowaniu (co nie jest tematem sporu), a drugi pisze o ratach stałych gdzie wiadomym jest rośniecie kapitału XDD

Ja mówię o ratach MALEJĄCYCH w których kapitał spłaca się RÓWNO w każdej racie
@kurczakos1: no fajnie, ale nam tego wcześniej nie NAPISAŁEŚ XDD
mamy się domyślać o jakim ty kredycie piszesz? XD
Przyjąłeś od razu, że przykład ze screena to dokładnie taki sam kredyt jak twój a od razu widać, że nie jest.

Z góry przyjąłeś, że większość komentujących to ameby, ale sam wprowadzasz zamieszanie
@rafal366

No to udało nam się ustalić jedno ( ͡º ͜ʖ͡º)

Teraz wracając do tematu..

Nawet jeśli Bank obniża kapitał w ratach stałych, to dalej uważam, że prawie trzykrotne jego obniżenie jest drastyczne i pytanie tego kogoś z grafiki, czy właśnie aż tak bardzo redukuje się część kapitałową jest jak najbardziej na miejscu. Nie widzę tam nic zdrożnego. Swoją drogą jestem naprawdę ciekaw jak wygląda taki harmonogram..
@Cointreau: No ja miałem w średniej dwa lata przedmiot "podstawy przedsiębiorczości" gdzie uczyli nas jak się liczy pity, zakłada firmy, jak działają kredyty, pożyczki i konta oszczędnościowe, jak działa inflacja, giełda i inne podstawy ekonomii
Myślałem, że to każda szkoła ma
@Eredin: @skipi: @Krzakol: Też miałem przez dwa lata ten przedmiot a więcej o ekonomii nauczyłem się jak nauczycielka historii wyjaśniała genezę Wielkiego Kryzysu. Przedmiot prowadziła wicedyrektorka i nie wyniosłem totalnie nic z jej lekcji.
co da to że matura z matematyki powinna być obowiązkowa jeśli na matmie nie ma ekonomii. Procent składany najwyżej się liczy. Powinien być przedmiot ekonomia osobny i hardo wykładany a nie traktowany jak plastyka czy muzyka dziś.


@Cointreau: Oj, lepiej nie. Uważam, ze za tej władzy lepiej, żeby żadna "innowacyjna" podstawa programowa się nie pojawiła, bo to będzie nauczanie o cudowności 500+ i tuba propagandowa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Cointreau: wystarczyło by, że byłby jakiś dział matematyki w stylu praktyczne zastosowania matematyki i tam zadania w stylu policz ile wyjdzie podatku/policz ile wyniesie rata kredytu/o ile zmieni się rata kredytu i tak dalej.
Moim zdaniem przydałoby się to ludziom dużo bardziej, niż np. dowody geometryczne.
@gorylwemgle podstawy przedsiębiorczości to żart w większości przypadków tak jak muzyka i plastyka. To są wszystko przedmioty które powinny być nauczane solidnie i rzetelnie tak żeby nie tylko edukować ale oferować zachętę do rozwoju i zainteresowania w dziedzinie. A nie na pp #!$%@? piramide maslova, na plastyce kartki świąteczne a na muzyce #!$%@? flet xD
@ArnoldZboczek: #!$%@?ąc od tego, że ludzie nie potrafią liczyć, to chyba przy takim poście warto zwrócić uwagę, że gdyby część kapitałowa raty nie została obniżona, to rata byłaby jeszcze wyższa, przez co ból dupy autora tego wpisu na FB byłby zapewne jeszcze większy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Swoją drogą jestem naprawdę ciekaw jak wygląda taki harmonogram.. Kiedy ten kapitał udaje się umieścić w przyszłych ratach (przy np dalej wysokim WIBORze), żeby kredytobiorca mógł go spłacić.


@kurczakos1: Na to akurat jest prosta odpowiedź... Kapitał się kumuluje w końcowych ratach.

Odsetki są proporcjonalne do salda zadłużenia. Im więcej spłacisz kredytu, tym mniejsze odsetki i większa część raty kapitałowej, której dokłada się zawsze do odsetek akurat tyle, by przez cały okres
@Cointreau: no to ma tyle samo sensu co kartkówki na Religi w liecum xD ale dla odmiany lekcje ekonomi to był jeszcze większy żart, bo realnie czułeś, że tracisz swój czas na zrobieniu chociaż 50% frekwencji
Wtff XDD przecież w ratach malejących kapitał powninen być co miesiąc TAKI SAM i w powyższym przykładzie rzeczywiście coś nie gra, nie wiem o jakiej edukacji ekonomicznej mówicie XDD


@kurczakos1: Skąd wniosek że laska ma raty malejące? Bo pisze kapitał 400 zł? Ale nie pisze że taki ma co miesiąc do spłaty ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pewnie miała na myśli to, że taki był przed podwyżką raty,