Wpis z mikrobloga

Czyli jesteśmy teraz w takim momencie że jeśli Rpp za mocno podniesie stopy, to firmy i kredytobiorcy rozbija sobie ryj. Z drugiej strony jeśli nie będą mocno podnosić to żeton nbp pójdzie na dno.

No i jest jeszcze z trzeciej strony vati który krzyczy "chooooy rzućmy socjal w tłum"

Mam delikatne wrażenie że tej inflacji już nie zatrzymają, i rząd doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Paradoksalnie to dla nich jeszcze gorzej bo żyjemy w narodzie ekonomicznych ignorantów wyznających zasadę "jakoś to będzie". Dlatego nawet jeśli PiS by chciał szybszych wyborów żeby pozbyć się problemu to tłum i tak ich ponownie wybierze xD

No ciekawie się zapowiada, i ceny mieszkań będą niedługo chyba ostatnim zmartwieniem.


#nieruchomosci #inflacja #gospodarka #ekonomia
  • 51
@Ranger:

Ostatnie dwa lata to było eldorado dla kredytobiorców: zerowe stopy duża inflacja

mniej kredytów = mniej pieniędzy w obiegu
wyższa rata = więcej pieniędzy przepala się na spłatę + nie dewaluuje się dług aż tak mocno jak teraz
wyższa stopa i stopa rezerwy obowiązkowej = wyższe lokaty (i tak są realnie ujemne ale pojawiło się więcej lokat w bankach).

Choć prawda jak jedną ręką będą podwyższać stopy a drugą wpuszczać
@gupio: to co odwala rząd to gaszenie pożaru wiaderkiem z jednej strony i podlewanie benzyną z drugiej. Bez polityki zaciskania pasa i ograniczenia rozdawnictwa plus podniesienia stopy rezerwy obowiązkowej nie zbierzesz tej makulatury z rynku. Samo podnoszenie stóp stanowczo za późno i bez dodatkowych działań tylko wykańcza firmy które wzięły kredyt na rozwój. Nie można patrzeć na rynek kredytów i inflację tylko z perspektywy na rynku nieruchomości.
@picasssss1: ja tam nie wiem i nie interesuje mnie to ale co musi czuc taki polak ktory widzi ze ukraina dostaje od usa pieniadze XD no wojny nie ma i wiadomo ze tam im wszystko rozkradna ale po ch te kredyty, nie wiem czy by sie janusze bardziej nie cieszyli gdyby im w te chalupy na kredyt nie walnela bomba, odszkodowanie bylo by chyba lepsze niz te dziadowskie kredyty na 30
Choć prawda jak jedną ręką będą podwyższać stopy a drugą wpuszczać pusty hajs to i tak mamy problem. Ale już lepiej podnosić stopy niż nie robić nic i czekać na mega mocnego dolara


@gupio: cześc mateusz. Niestety ale #!$%@?, ponieważ scigaasz pieniadz z kredytów jednoczeście #!$%@?ąc go w socjal i jeszcze wiecej socjalu. Podwyżka stóp tylko #!$%@? gospodarkę, nastapi wzrost bezrobocia. Niestety ale wykopki przyklaskują podwyżce stóp myslac że dojebią kredyciarzom
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@picasssss1: tak, tylko tu problem zaczął się przy covid (tarcze antycovidowe) oraz 0.1 na stopach, a teraz nałożyła się dodatkowo wojna. Więc ogólnie nie ma dobrego wyjścia z sytuacji. Chyba, że polityczne samobójstwo: ograniczenie socjalu, wydatków na pałace saskie itp.

@adrwas: można zacząć od małych zmian np. powieszenia socjalistów u wladzy, którzy doprowadzili do tej sytuacji
@hadrian3:

jest jeden plus tego wszystkiego, spłacę szybko chatę jak wywali inflację i pensje zaczną ją doganiać ( ͡° ͜ʖ ͡°)


To nie jest plus. Widzę dużo takich dzbanów co się z tego powodu cieszą. To by było spoko gdyby to się stało dziś ze statusem gospodarki z dziś. Niestety spłacenie nieruchomości przez hiperinflacje powoduje że twoja kochana nieruchomość stoi obok bagna wypełnionego gównem i #!$%@? niemiłosiernie
@picasssss1: działania rzadu są tak skrajnie nielogiczne, że aż sam podsuwa się wniosek, że robią to celowo. w czasach szalejących cen, oni obniżają PIT, żeby ludzie mieli jeszcze więcej papieru, co przyspieszy inflacje. #!$%@?ą marżę na paliwa, co zmusi przedsiębiorców do dalszego podnoszenia cen. czasem wydaje mi się, że to cześć większego planu mającego na celu #!$%@? obecnego systemu, żebyśmy mogli przejść w końcu do tego słynnego nie będziesz mial nic
@picasssss1: działania NBP i rządu muszą być skoordynowane, aktualnie są skoordynowane w pogarszaniu sytuacji.
Plan na ten rok powinien wyglądać tak:
- 500 plus stop
- 300 plus stop
- 13, 14, #!$%@? emerytura stop
- powrót deficytu pod kontrolę parlamentu - uciąć wszystkie gówno fundusze skarbonki kaczystów
- zwiększenie rezerwy obowiązkowej banków
- wzięcie Obajtka za ryj i utemperowanie złodziejskich marż na paliwach
- #!$%@?ć Glape i zatrudnić w końcu
Czyli jesteśmy teraz w takim momencie że jeśli Rpp za mocno podniesie stopy, to firmy i kredytobiorcy rozbija sobie ryj. Z drugiej strony jeśli nie będą mocno podnosić to żeton nbp pójdzie na dno.


@picasssss1: już to mówiłem z 2 miesiące temu rodzicom pisowcom. Oczywiście dalej w to nie wierzą xD.

#!$%@? pisowcy postawili kraj w takiej sytuacji, że nie ma żadnego dobrego wyjścia z sytuacji, szczególnie dla kredytobiorców. Jak nie
Samo podnoszenie stóp stanowczo za późno i bez dodatkowych działań tylko wykańcza firmy które wzięły kredyt na rozwój.


@buchowo: Niby tak, ale też trzeba być nieźle jebniętym by brać kredyt przy zerowej stopie jednocześnie widząc, że inflacja zaczyna rosnąć (a tak było) i liczyć na to, że te stopy nie wzrosną.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adrwas: problem jednak w tym, że rząd rozdaje hajsy "to tu, to tam" oraz duża część polityków kręci wałki na swoją korzyść dorabiając się fortuny jednocześnie okradając swój własny kraj i podatników.
500+ dla ukrainców, zamiast 220mln zł miesięcznie na te dzieci to rząd mógłby w końcu ruszyć głową i zamiast marnotrawić pieniądze to za te grube miliony można śmiało stworzyć potężne firmy zatrudniające Ukraińców, którzy to pracowałoby na to aby
@nikifor: kredyt to narzędzie i raczej większość kalkuluje ryzyko. Nikt nie ma szklanej kuli by przewidzieć przyszłość. Od analiz i kontroli nad podażą pieniądza jest RPP, za to im płacą. RPP dawała sygnały, że stopy zostaną utrzymane w dłuższej perspektywie po czym gwałtownie je podnosi. Każdy zakładał wzrost stóp, ale nikt nie mógł być gotowy, że odbędzie się to w taki sposób. Pan prezes już dawno powinien zrezygnować.
@picasssss1: no niestety albo będzie bardzo źle przez rok, dwa lata a potem się rozwijamy szybko albo będzie #!$%@? przez długi czas. Rząd oczywiśćie wybierze rozwiązanie drugie.

Ale w sumie to dziwią mnie te plusy co dostałeś. Ja jak pisałem, że w Polsce się skończyło to jak było dobrze ostatnie lata i teraz będzie po prostu #!$%@?, względny standard życia się znacznie obniży w porównaniu z tym jak się żyło np.
@picasssss1: Ten problem z inflacją musi się zakończyć wzrostem bezrobocia. Do wyboru jest kilka ścieżek, szybie wyjście z inflacji co przełoży się na wysokie bezrobocie.
Dłuższe wyjście z inflacji co przełoży się na wzrost bezrobocia i częściową dewaluację waluty (bardzo widoczną).

I najbardziej #!$%@?ą formę. Czyli dosypywanie pieniędzy inflacja wkracza na nowe wysokie poziomy. Niszczenie waluty i w punkcie kulminacyjnym bardzo duże bezrobocie i upadek konsumentów.

Do dwóch pierwszych rozwiązań jest
@hadrian3: Jeśli masz kredyt na stałej stopie to może przez ten czas uda Ci się spłacić kredyt. Jeśli na zmiennej to nie ma szans spłacić szybko kredytu przez wzrost wynagrodzenia.

Oprocentowanie kredytu wzrosło od IX 2022 roku o około 60%, płace średnio tak nie rosły.
@powodzenia: Obniżka PIT-u nie musi być zła, pieniądz ten będzie wypracowany. Wraz z obniżką PITu powinien być ograniczony socjal, głupie inwestycje oraz zamrożenie pensji w administracji publicznej.

Docelowo trafi mniej pieniędzy na rynek, a te co trafią będą wypracowane.
Nikt nie ma szklanej kuli by przewidzieć przyszłość.


Niby nie, ale wystarczyło przyłożyć logikę do wykresu inflacja i stopy procentowe w czasie.

Od analiz i kontroli nad podażą pieniądza jest RPP, za to im płacą. RPP dawała sygnały, że stopy zostaną utrzymane w dłuższej perspektywie po czym gwałtownie je podnosi. Każdy zakładał wzrost stóp, ale nikt nie mógł być gotowy, że odbędzie się to w taki sposób. Pan prezes już dawno powinien
działania rzadu są tak skrajnie nielogiczne, że aż sam podsuwa się wniosek, że robią to celowo. w czasach szalejących cen, oni obniżają PIT, żeby ludzie mieli jeszcze więcej papieru, co przyspieszy inflacje. #!$%@?ą marżę na paliwa, co zmusi przedsiębiorców do dalszego podnoszenia cen. czasem wydaje mi się, że to cześć większego planu mającego na celu #!$%@? obecnego systemu, żebyśmy mogli przejść w końcu do tego słynnego nie będziesz mial nic i będziesz