Wpis z mikrobloga

  • 12
1361 + 1 = 1362

Tytuł: Rozpustne nasienie
Autor: Anthony Burgess
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★★

Eksplozja zaludnienia, gwałtowne obniżanie stopy życiowej, głód. Urzędowe poparcie dla homoseksualizmu i bezpłodności jako jedyne wyjście, aby ludzkość nie popełniła samobójstwa. Anthony Burgess prezentuje nam ponurą wizję przyszłości, przemycając przy okazji mnóstwo rozważań na temat istoty człowieczeństwa.
Jedna z najlepszych książek jakie czytałem. Nie tylko przepięknie napisana (Burgess miał niesamowicie lekkie pióro), ale i ponadczasowa. Fabuła (skąd inąd interesująca i z wieloma zwrotami akcji) stanowi jedynie pretekst do rozważań na temat miejsca jednostki w społeczeństwie, dwulicowości rządzących, wpływu państwa na relacje międzyludzkie, braku szacunku rządzących do obywateli. Zmiana trendów w demografii Europy nie odbiła się więc na aktualności przekazu.
Autor tworząc "szare i zwykłe" postacie Tristrama i Beatrice (główni protagoniści) tworzy figury z którymi czytelnik może bardzo łatwo się utożsamiać. Bohaterowie są bardzo ludzcy, często zachowują się irracjonalnie, popełniają błędy. Ich decyzje i postawy mają zerowy wpływ na otaczający ich świat. To oraz często pojawiająca się groteska ułatwiają zrozumienie i przyswojenie ponurego i przygnębiającego przesłania powieści, że państwo musi zwiędnąć, by człowieczeństwo zakwitło.
Na końcu chciałbym również dodać pewne uwagi dotyczące opisu książki dla osób wrażliwych na pewne kwestie światopoglądowe. Anthony Burgess był osobą otwartą, pewne postawy prezentowane w książce, które dziś są wyjątkowo kontrowersyjne, stanowią jedynie narzędzie wykorzystywane w dalszych rozdziałach do ukazania relacji między ludźmi oraz między państwem a obywatelem.

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
kuljak - 1361 + 1 = 1362

Tytuł: Rozpustne nasienie
Autor: Anthony Burgess
Gatunek: l...

źródło: comment_1650461086T5xhs6Q7x0oWvpK8m87Vfj.jpg

Pobierz
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★★ (9.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 223

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2016-09-13 - Użytkownik przedzabawa ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Demonolodzy (Gerald Brittle) - najnowsza recenzja
@kuljak: Pamietam, ze ksiazka trafila w moje rece calkiem przypadkiem (polowalem na "Rok 1985” i byla sprzedawana z nia w pakiecie). Do samego czytania nie moglem sie zebrac ale gdy juz siegnalem po ksiazke to ciezko bylo sie oderwac. O ile autor w ciekawy sposob pokazal relacje miedzy jednostka, a panstwem to jednak samo rozwiazanie wydalo mi sie trywialne i czulem sie lekko zawiedziony.

Swoja droga czytales cos wiecej Burgessa?
@MiG-21: Rok 1985, Mechaniczną pomarańczę, Klaskać jedną ręką (wrzuciłem reckę na wykop), teraz zabieram się za Doktorze lecz się sam. Wszystkie świetne, ale szczególnie do gustu przypadły mi Mechaniczna pomarańcza i właśnie Rozpustne nasienie.
Co do zakończenia, nie wiem czy tak samo rozumiemy banalność. Jeżeli chodzi o naiwność bohaterów i prostackość intencji i planów instytucji, które rozpętały całą burzę, to akurat dla mnie jest to bardzo mocny punkt książki. Zło jest
@kuljak: Myslalem, ze moze czytales rowniez Symfonie napoleonska, do ktorej sam powoli dojrzewam i jestem ciekaw opinii o niej.

Mam na mysli banalnosc rozwiazania w formie, "wojny plci". Wlasnie to wydalo mi sie strasznie naiwne. Choc moze mialo to miec taki charakter wlasnie aby czytelnik skupil sie na postaciach i na tym jak spoleczenstwo jest traktowane, a nie skupial uwagi na samym rozwiazaniu.