Wpis z mikrobloga

Hejo Wykopki, pytanko głównie do tych z Was którzy twierdzą że tak wysoka inflacja w PL jest spowodowana głównie 500+ i "drukowaniem pustego pieniędza", chociaż opinie innych też chętnie poznam:
Dlaczego inflacja w Czechach dobiła do 12%?

#ekonomia
  • 12
@Denx: zważ jeszcze na to, że u nas VAT na paliwo jest obniżony z 23 na 8%. A to ma potężny skutek. Czesi nie mają obniżonego tego podatku a zarówno oni i my mamy bardzo zbliżone wartości inflacji. Wróć z tym pytaniem w lipcu, a konkretnie po danych o inflacji za czerwiec, gdy VAT na paliwa wroci do standardowego. Wtedy zadasz pytanie " jak Czesi dali radę, że mają tak niska
@Denx: Jeśli VAT na paliwo wróci do 23%? To myślę, że Czesi będą mieli inflację niższa od naszej o jakieś 10-15%. Ale to tylko moje przypuszczenia.
@Voww: ale o 10-15% czy punktów procentowych? No ja czaje że Twoje przypuszczenie, ale przepowiadasz mi jakie pytania będę zadawał to chcę żebyśmy się za te 2.5 miesiąca nie spierali się o to co miałeś na myśli.
@Denx: 6 pkt % o ile się nic nie zmieni. Łatwo nawet zobaczyć tą dynamikę wzrostu jak zobaczysz kiedy Czechy zdjeły parasol to im wybiło wszystko do góry.
@Denx: Nie no %. Oni przykładowo 15% inflacji z czerwca to my 25+ :)
Kurde no oby nie ale tego się obawiam. Tym bardziej, że nasi miłościwie panujący nie będą mieli skrupułów z przywróceniem tego vatu bo jak coś to "putinflacja"
@Voww: To są punkty procentowe
@shus: Thx za szacunek. Możesz powiedzieć o jaki parasol chodzi bo klikałem wczoraj i nie znalazłem nic ciekawego na ten temat?

A druga strona walki z inflacją tj. pkb i zatrudnienie. Zakładacie że nasza większa inflacja będzie skutkowała mniejszym wzrostem bezrobocia i spadkiem pkb czy będziemy mieli wyższą inflacje i taką samą dynamikę bezrobocia i pkb jak Czesi?
@shus: @Voww:
No to mamy lipiec i w czerwcowych odczytach inflacje w Czechach wyzsza niz w PL. Generalnie taki podzial inflacji w Europie, nawet w strefie euro, ze trudno zrozumiec co moga kraje emerging markets zrobic zeby ja kontrolowac.

Imo to komunikacja NBP byla zwalona - odkotwiczyly sie oczekiwania przez to i to jest kilka pp, ale to tyle co mi do glowy orzychodzi.
@Denx: ale jeszcze parasol anty inflacyjny nie zszedł bo go przedłużyli o parę miesięcy. Tak więc utrzymuję nadal to co napisałem. Niestety tarcza obniża nam lekko inflację ale powoduje spustoszenie w budżecie państwa. Niestety możliwe będą mocne podniesienia podatków w najbliższym czasie (ale pewnie dopiero po wyborach).