Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #kartygraficzne #skladamkomputer
Cześć Mirki,
składam sobie kompa, w zamyśle wyższa (ale nie najwyższa polka możliwości. Z części które już mam, bo staram się je kupować „ratalnie”, w celu ustrzeliwania promocji i nie wydawania całej kasy na raz, to:

Procek - AMD Ryzen 9 5900X
Płyta - Asus ROG Strix B550 e gaming
Dysk - Samsung 980 pro 1TB (plus w przyszłości jeszcze jeden, jak zajdzie potrzeba)
Buda - Asus Helios GX601

Zostały mi do kupienia: gpu, RAM (planuje na razie 2x16), chłodzenie (tutaj AiO) i zasilacz.
Wstępnie moje typy to:

RTX3080 - tutaj nie wiem jakiego producenta i czy wersje 12GB czy 10GB i czy opłaca się do 12 dopłacać w ogóle.

RAM, tak jak pisałem to 2x16, chciałbym tez żeby był w wersji RGB, patrzyłem za Corsair Vengeance RGB pro 3600 cl18, ale znów ma ona mieszane opinie na forach.

Chłodzenie AiO i tutaj nie mam żadnego typu nad którym bym zatrzymał się dłużej, podobnie jak z RAM chciałbym je z podświetleniem RGB

PSU - tutaj moj typ od dłuższego czasu to Corsair RM850x z 2018, ma dobre opinie w necie, chociaż chyba kable ma sztywne, ale jest mega cichy z tego co piszą, z długa gwarancja, jednak być może, znalazłby się jakiś inny, lepszy w podobnych lub lekko większych pieniądzach. Pozostaje tez kwestia mocy - nie wiem czy 850W będzie wystarczało na powyższa konfiguracje i czy 1000W nie okazałby się overkillem.

Czy znalazłby się dobry Mirek, który poratowałby radą, nad czym jeszcze można byłoby się zastanowić? Ocenić moje typy, czy tez ogólnie konfiguracje? Może błądzę, a byc moze zbłądziłem kupując którykolwiek z komponentów.
Dzięki wielkie z góry za pomoc. ( )
  • 10
@Ralphs: nie znam się zbytnio na sprzęcie, właściwie to teraz po raz pierwszy składam sobie kompa i różne wypowiedzi o podswietleniu podzespołów można z for wyczytać, w tym tez takie, ze niewiadomo jak wpływają na ich sprawność stad moje dopytanie xd dzięki za podpowiedz ;)
@rozbojnikalibaba: wentylatory w wersji A-RGB są odrobinę mniej wydajne od standardowych P12, najwyżej będą kręcić się ciut szybciej. Za to są lepiej wytlumione. Myślę, że nie ma się co bać światełek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Natomiast jeśli zdecydujesz się na zakup wersji podświetlanej, upewnij się, że płyta główna, którą wybierzesz, wspiera diody A-RGB (podłączenie na 3-pinowe złącze, 5V).