Wpis z mikrobloga

Ruszył hobbystyczny odzysk ogniw 18650 na budowę powerwalla do zasilania domu (pierwsza wersja około 8-9kWh).
Prawie 240 baterii z laptopów czeka jeszcze na rozebranie.

Powiem tak: rozbieranie baterii laptopów wciąga jak orzeszki ziemne. Na jednej na pewno nie skończysz jak zaczniesz.
( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fotowoltaika #offgrid #elektronika #hobby
Y.....n - Ruszył hobbystyczny odzysk ogniw 18650 na budowę powerwalla do zasilania do...

źródło: comment_1649763237fzCeb2Br2U6yRfDqSgzx8w.jpg

Pobierz
  • 83
@minvt: jak będę miał dostęp do tanich baterii to praktyka pokaże, chciałbym magazynować wszystko co się za z PV i zużywać to, aby nic się nie marnowało, w lato będzie tego sporo kWh, ale pewno to nie będzie ściana większa niż 30kWh
Zabrałem się za to, ale brak czasu i funduszy chwilowo zatrzymał prace, na razie zrobiłem taki pakiecik testowy 4s 64p i sprawdzam do czego się nadaje. Koncepcja mojego powerbanka jest taka żeby zrobić "tace" po powiedzmy 2-3kWh i wstawiać je do szafy 19" jedną nad drugą. Każda "taca" miała by własny BMS i łączyły by się równolegle na wspólnej szynie. Dzięki temu można będzie z całości wyjąć taki moduł do naprawy/konserwacji bez
@YoureGoingDown: Paragona chyba każdy zna kto interesował się magazynami. Moja koncepcja zakłada lepsze zbalansowanie ogniw, łatwiej zbalansować pakiet 50p niż 500p. Balansery kondensatorowe pozwalają na prąd max 5A, przy 50p masz 100mA na ogniwo, przy 500p już tylko 10mA, nie wiem jaki to ma wpływ na wydajność balansowania, ale myślę że 10mA to trochę słabo. Wydaje mi się że taki modułowy powerbank łatwiej też zabezpieczyć bezpiecznikowo. No nie wiem, taką mam
Koncepcja mojego powerbanka jest taka żeby zrobić "tace" po powiedzmy 2-3kWh i wstawiać je do szafy 19" jedną nad drugą. Każda "taca" miała by własny BMS i łączyły by się równolegle na wspólnej szynie. Dzięki temu można będzie z całości wyjąć taki moduł do naprawy/konserwacji bez zatrzymywania całości.


@pacuja: rozumiem po stronie "pierwotnej" przed BMSem jeszcze wspólną szynę, do ładowania, ale jak planujesz później wpiąć z powrotem takiego racka pojedynczego? Planujesz
jak planujesz później wpiąć z powrotem takiego racka pojedynczego


@rhqq: To oczywiste że nie na żywioł. Po wpięciu taki pakiet będzie się musiał wyrównać z szyną, nawet przez najprostsze szeregowe obciążenie.
@pacuja: no tak, tylko planujesz np dodać jakąś logikę, która pozwala na ładowanie i komparator, który załącza zestaw przekaźników na "wyjście" ?
no tak, tylko planujesz np dodać jakąś logikę, która pozwala na ładowanie i komparator, który załącza zestaw przekaźników na "wyjście" ?


@rhqq: Jeśli będę sam obsługiwał mój PB to można to robić "na piechotkę, zwykłym przełącznikiem załączającym obciążenie. Ale jeśli miał bym nadzór komuś powierzyć to automatyka obowiązkowa.
@pacuja: szczerze, to nie ufam nawet sobie ( ͡° ͜ʖ ͡°) wolę dmuchać na zimne. a przy takich napięciach można korzystać z przekaźników dla ciężarówek na 50A a nawet robić podwójne z SSR, coby nie iskrzyć na stykach przy przełączaniu i nie grzać SSR na pracy.
@Pan_Slon: nie robiłem testów sprawności, myślę, że parę % na straty trzeba liczyć i tyle, dla mnie ważniejsza jest pojemność, bo mocy z PV jest raczej dużo i trzeba to będzie jakoś upchać, ideałem jest całkowicie pożegnać się z Tauronem/Eneą, pokazać im środkowy palec i cieszyć się off-gridem ( ͡° ͜ʖ ͡°) tylko, że ta działka na której mam obecnie dom nie pozwala mi na postawienie "mini