Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Planuję odkładać średnio 8000 zł #oszczednosci miesięcznie przez 15 lat, licząc na podwojenie kapitału w tym czasie poprzez #inwestowanie o niskim stopniu ryzyka (średni roczny zysk netto około 5%). Mam do porównania dwie strategie (obie zakładają, że mam stale odłożone 30k zł na koncie oszczędnościowym na kilka miesięcy życia):

Strategia nr 1: 90% w fundusze indeksowe (SP500, globalny, etc.), 10% w bardziej ryzykowne opcje: 3% w #bitcoin, 3% w #zloto, 1% w #srebro, 1% w pozostałe #kryptowaluty i #defi, 2% w inne

Strategia nr 2 (w stylu Marcina Iwucia): 50% w wynajmowane #nieruchomosci, 20% w obligacje skarbowe indeksowane inflacją, 15% w akcje zagraniczne, 10% w obligacje skarbowe notowane na rynkach, 5% w złoto

Jak oceniacie oba podejścia? Które będzie korzystniejsze, zważywszy na moją ograniczone kompetencje w dziedzinie finansów? Moje marzenie to mały, nowoczesny domek we Włoszech i zostanie rentierem w okolicach 45-50 roku życia.

#pytanie #inwestycje #finanse #ekonomia #oszczedzanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62534a6c2a62265c7546a0d3
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Planuję odkładać średnio 8000 zł #o...

źródło: comment_1649675036p50o6DmNruIil5XZHnNqnp.jpg

Pobierz
  • 17
O spece się wypowiadają jak widzę. Wszystko w temacie. Wstała gimbobaza w Poniedziałek koło południa i zamiast do szkoły to łącznie z założycielem wpisu snują fantazję co by było gdybym miał kasę. Wykop w pigułce.
@AnonimoweMirkoWyznania: To kompletnie różne portfele.
Iwuć podkreśla, że jego cel to ma maksymalny drawdown 20-25%, stąd tak dużo obligacji. No i ma on przynosić 3% ponad inflację, nie 5 jak chcesz (niby mało, ale to prawie 2x mniej).
Twój pierwszy portfel natomiast to pewnie lepsza inwestycja w longterm (bo dużo s&p500, krypto nie lubię), ale z dużo większą wariancją. Ponadto nie wiem czy czułbym się komfortowo mając dużo kasy tak niezdywersyfikowanej
WalecznaBabcia: @cryptonews_win: Spędzasz bardzo dużo czasu na obrażaniu ludzi na Wykopie. Zastanawiałeś się może nad wydaniem części swoich krypto-zysków na rzecz doradcy z zakresu kultury osobistej lub zarządzania gniewem?

@decentralizacja: Kusi, ale to byłoby zbyt wysokie ryzyko jak dla mnie. Ile % dajesz na to, że do 2030 roku Bitcoin:

a) nie spadnie poniżej aktualnej wartości (skorygowanej o inflację, czyli w przyszłości pewnie około $60,000),
b) przekroczy $1M,
c)
@AnonimoweMirkoWyznania: Tak całkiem szczerze zapytam. Co żresz, że tak Cię nosi z bajkopisarstwem i lataniem w chmurach z zakładaniem takich pytań na wykopie. Mocne to musi być. A może jeszcze po piątkowej imprezie taterkowej łeb nie dostał odpowiedniej ilości tlenu i te bajki to po zwykłym pseudopifku?. Ciekaw jestem co mają dzieci we łbie, ze takie tematy zakładają. Bryndzlują się potem przy odpowiedziach, czy jak?
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie znam się na nieruchomościach. Pewnie jak masz dużo kasy to warto, bo to kolejna dywersyfikacja. Jeśli kiedyś będę miał dużo kasy to zgłębię temat bardziej :)
Pewnie to, co napisałeś już bardziej spoko tylko ten drawdown może być większy (porównaj ile Ty masz łącznie akcji/krypto, a ile Iwuć).
Nie rozumiem też wkładania <5% w cokolwiek, zwłaszcza 1-2%. Nie zyskasz na tym za wiele, a tylko będzie zawadzało, wymuszało dodatkowe
@decentralizacja: Ile % dajesz na to, że do 2030 roku Bitcoin:


Moim zdaniem do roku 2030 na 99% Bitcoin będzie wart ponad 150,000$ (w obecnych USD, które będą pewnie z x2 mniej warte) a na 95% ponad 300,000$.

Skąd w ogóle brać obiecujące prognozy na ten temat, wykraczające poza czystą spekulację?


@AnonimoweMirkoWyznania: Bitcoin jest najlepszym "kruszcem"/walutą, gdyż ma absolutny i bardzo szybko kończący się limit ile będzie go istnieć, kiedykolwiek.