Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika

Mam instalacje 7.35kWh i na aplikacji roczna produkcja za rok 2021 to 7019kWh. Dostałem faktrue na której mam, że ilosć rozliczonej energi za 2021 to 2403kWh. Skąd taka rozbieżność? Rozumiem, że ta liczba nie będzie zgadzać się jeden do jednego ale to jest ponad 50%. Ktoś z was ma pomysł co może być nie tak? Podejrzewam wadliwy licznik, bo widziałem na internecie podobne przypadki ale chciałbym wiedzieć co innego może powodować taki stan rzeczy.
  • 8
@jakub512 myślałem o tym, ale nie mam na tyle wiedzy żeby stwierdzić, że to może być aż tyle. Dodam też, że na fakturze za 2020 mam 3500kWh, ale nie mam danych z aplikacji za ten okres. W 2021 dołożyliśmy pompe ciepła, więc te 1000 kWh pomiedzy 2020 a 2021 to może być ta auto konsumpcja.
@Kumi666: Najprościej to wyciągnij wszystkie wtyczki spisz licznik pobór/wprowadzanie na kilkanaście minut i będziesz wiedział czy licznik masz sprawny. W aplikacji zobaczysz ile w tym czasie wyprodukowała pv i porównasz na liczniku.
@Kumi666: ja jeszcze nie mam fotowoltaiki. Zużywam rocznie 1600 kW. W kuchni indukcja, ogrzewanie domu i ciepłej wody ekogroszekiem.
Jeśli masz bojler, klimatyzacje lub pompę ciepła jest możliwe że tyle zużyłeś. Najprościej przed licznikiem z energetyki załóż swój licznik.
@Kumi666: auto konsumpcja to to co zużywasz na bieżąco z pracy instalacji w dzień. Przykładowo instalacja produkuje 5kw a ty masz w sumie uruchomioną moc urządzeń 3kw to do sieci oddajesz 2kw.

Foto wyprodukowało 5kw ale do sieci weszło 2kw. Z tego 2kw odzyskasz 1,6kW (przelicznik 0,8)