Wpis z mikrobloga

Mireczki, mam pytanie natury techniczno-betonowej.
Mam stary betonowy murek, który muszę poszerzyć - dokleić do niego z boku cienką warstwę betonu. Dla zobrazowania: teraz murek ma ok. 15cm szerokości i leży na nim cegła 12cm. Ja chce murek powiększyć tak, żeby położyć na nim pustak 24 cm.

Dwa pytania:
1. Jak zazbroić tą warstwę betonu? Czy zrobić pionową siatkę z drutu ok. 8mm i oczkach 10-20 cm, która będzie dodatkowo co jakiś metr zakotwiona przy pomocy kotwy chemicznej w starym betonie, czy jednak pójść w kierunku zbrojenia rozproszonego metalowego
2. Czy powierzchnię starego betonu, po dokładnym wymyciu, dodatkowo gruntować czy wystarczy tylko mocne zlanie wodą przed wylaniem nowego betonu?
#budujzwykopem #budownictwo #remontujzwykopem #remont #dom #beton
  • 12
@Mowi: jak murek nie za długi to rozwalić i wymurować nowy tak jak radzi Mirek wyzej
Kluczowy jest fundament na którym będzie stał ten murek obok. Można zrobić zakotwienia z drutu wiercąc dziury pod kątem w różnych miejscach sciany i wkładając kawałki drutu.
Stary beton dobrze by było obić czymś (pokaleczyć) żeby beton złapał powierzchnię
@SzwagierPrezydenta: taka opcja nie wchodzi niestety w grę. Jest zrobiony "po staremu" Polowa to zaprawa, a połowa kamienie polne. Kucie tego to masakra.
@2xpapanalepiku: jak wyżej, rozbiórka nie wchodzi w grę. Murek jest częścią fundamentu - ten jest podbity na całej długości do głębokosci 1,1 m, na dole stopa 30x50cm zazbrojona prętami, więc podparcie ma dobre.
Co do powierzchni - beton jest bardzo stary, lany z grubego żwiru - obecnie
@SzwagierPrezydenta: nie jest wcale zbrojony, to stara szkoła - sam beton i kamienie polne zalane w szalunku. Ale jest to wytrzymałe - od 60 lat stoi na tym mur o wadze 1m2 muru ok. 200kg (cegła biała silikatowa). Zamierzam zmienić go na beton komórkowy, który będzie średnio ważył ok. 66kg na 1m2 ściany, więc nie ma potrzeby jego burzenia.
@kuncfot: nope. Teraz na murku leży jedynie cegła 12cm szerokości. Chce
@Mowi: na moje to dobrze było by w starym murku ponawiercać otwory i wbić 5-6 drutów zbrojonych na metr pod różnym kątem.
Do wystających drutów można dospawać małą kratownice lub kilka drutów pod kątem żeby się to nie rozwarstwiło.
@SzwagierPrezydenta: @Silikon: tak, wieniec jeszcze planuję dać na górę, ok. 20x24cm i belka z drutu 4xfi12 plus strzemiona. Zastanawiam się jeszcze nad zbrojeniem polipropylenowym - aby zabezpieczyć boczną powierzchnię przed odpryskami. A reszta sił od ściany i tak będzie przenoszona na ławę fundamentową.

Jeszcze tylko zastanawiam się z tym gruntowaniem - tak czy nie?
@Mowi: Wiesz jak masz to w ziemi od wielu lat to nie bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć tym gruntowaniem. Grunt to tak naprawdę akryl, to się nakłada na suchą i czystą powierzchnię. Żeby to zadziałało tak jak chcesz to potrzebowałbyś cysternę tego gruntu i bardzo dużo pracy. Te kłaki do mikrozbrojenia możesz dorzucić, ale też sensu nie widzę, to się stosuje bardziej pod wylewki. Zalać, ubić, cementu nie żałować i będzie
@SzwagierPrezydenta: mam buławę do zagęszczenia, wiec zamierzam jej do tego użyć, żeby ładnie weszło w pory starego betonu. Z gruntem myślałem, żeby stary beton zbyt szybko nie wyciągnął wilgoci z nowego, przez co żeby potem nowy beton się nie odparzał.

A izolację pionową też dam, dzięki za uwagę!