Wpis z mikrobloga

Zastanawiałeś się jak przestępcy "łamią hasła"? Szybkie wytłumaczenie jak działa hashcat. #od0dopentestera
Hasła użytkowników zazwyczaj przechowujemy w bazie. Przy pomocy ataku SQL Injection czasami można je wykraść. Firmy chcą minimalizować skutki takiego wycieku dlatego zapisują je w formie hasha.
Funkcja skrótu zamienia hasło na hash. Można to porównać do miksera, który robi smoothie. Z tych samych owoców – powstaje to samo smoothie. To samo hasło daje ten sam hash. Nie da się zamienić napoju z powrotem na owoce. Czyli nie da się stwierdzić na podstawie samego hasha jakie hasło zostało użyte do jego stworzenia.
Jedyna pewna metoda na odnalezienie hasła to sprawdzanie wszystkich możliwości po kolei. Czyli sprawdzamy hasło aaa, aab, aac. Ale może to trwać bardzo długo – dlatego najpierw używa się szybszych metod.
Najprostsza to atak słownikowy. Mamy plik tekstowy, w którym znajdują się hasła – każde w nowej linii. Program wylicza na ich podstawie hashe i porównuje z tym, co chcemy znaleźć. Można tak też generować nowe słowa – łącząc frazy z dwóch różnych słowników. Program pozwala również na dodawanie znaków na początek/koniec hasła (bo użytkownicy lubą dopisywać wykrzyknik na koniec hasła). Minusy? Jeśli wyrazu nie ma w słowniku – to nic nie znajdziemy.
Sporo osób wykorzystuje "algorytm". Na przykład zamienia każdą literę "s" na znak dolara "$". Reguły to specjalny mini język programowania. Pokazuje on jak należy zmienić hasło. Zapisuje się je w postaci kilku liter. "u" oznacza "zamień wszystkie litery na ich duże odpowiedniki" a "k" – zamień miejscami pierwsze dwa znaki. "$9" dopiszę cyfrę 9 na koniec. Jeśli więc w słowniku mamy hasło "kacper" to reguła "uk$9" zamieni je na "AKCPER9".
Inną opcją są maski. Próbujemy przewidzieć jakie znaki użył użytkownik w konkretnym miejscu hasła. Strona prosi o dużą literę? Pewno użytkownik poda ją na początku. Wymagana jest cyfra? Pewno zostanie dopisana na koniec. To są nasze przypuszczenia. Ale jeśli są słuszne - znacząco przyspieszą atak. Maska "?l?d?s" oznacza, że pierwszy znak to mała litera, drugi to cyfra a trzeci to znak specjalny. Hashcat sprawdzi więc hasła w stylu "a4!" i "b2%" ale już nie "111" czy "BBB".

Więcej opowiadam w tym filmie.

Jeśli uważasz, że ten film jest przydatny - możesz go wykopać.

Interesujesz się bezpieczeństwem - sprawdź mój newsletter.

#technologia #security #bezpieczenstwo #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia #swiat #nauka #programowanie
KacperSzurek - Zastanawiałeś się jak przestępcy "łamią hasła"? Szybkie wytłumaczenie ...
  • 75
A ja tam nie lubię manadzerow hasel, bo korzystam z wielu urzadzen, z wielu roznych typow kont i w praktyce raz to dziala, gdzie indziej nie, bo hasło idzie przez program/apke i jest dupa.

Imo można połączyć łatwe do zapamietania hasła z niemożliwością ich do złamania przez różne programy crackerskie, jak te omowione pod warunkiem oczywiście, że takie hasło nie wycieknie w plaintekście ale wtedy i tak już dupa (chociaż nie wiem
Pobierz Luck_89 - A ja tam nie lubię manadzerow hasel, bo korzystam z wielu urzadzen, z wielu...
źródło: comment_16490821100nVNgLG1hNLYJNHua5iXQS.jpg
@KaMaTwo: słownikowo, o czym mowa w filmie, to jest dobre do prostych haseł składających się z jednego, dwóch słów nieodmienych przez przypadki, a nie do całych zdań jak podałem.