Wpis z mikrobloga

Zainteresowałem się domową produkcją alkoholu, wujek kiedyś robił spoko winka.
Czego tak wlaściwie potrzebuje? Nie rozglądałem się jeszcze w necie, wiem że na wykopie dostane bardziej rzetelne info ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jaki procent może wyjśc i jaki jest czas oczekiwania?
#alkohol #wino
  • 8
@ActiZ: Czas oczekiwania zależy od tego co robisz, czy wino czy cydr czy piwo. A moc to zależy jakich drożdży użyjesz i ile cukru. Mi wino jabłkowe wyszło około 16% więc to już jest konkretny strzał.
Na początek idź do budowlanego i kup wiadro, pokrywkę, bulbulator czyli rurkę fermentacyjną (najlepiej model "ciche noce"), korek i pirosiarczyn do dezynfekcji tego wszystkiego.
Nigdy nie używałem cukromierzy, balingometrów ani takich bajerów a zawsze wychodziło.
Czego tak wlaściwie potrzebuje?


@ActiZ:
- wiadro fermentacyjne z atestem do kontaktu z żywnością
- balon szklany do zlania po fermentacji
- rurkę fermentacyjną
- cukromierz - konieczna rzecz, nie ma co robić na pałę
- mieszadło
- wężyk do zlewania wina
- pirosiarczyn potasu do dezynfekcji naczyń i narzędzi mających kontakt z winem
- lejki, sitka, dzbanki - mile widziane i ułatwiają pracę

Korzystaj z tzw. drożdży aktywnych, na początek
@ActiZ: z soku jabłkowego na początek możesz spróbować zrobić cydr - przefermentuje do końca, więc będzie szybko, łatwo i sobie przetestujesz proces. Jest to swego rodzaju sztuka, więc lepiej poćwiczyć częściej na mniejszych pojemnościach, niż porywać się na "raz a dobrze". Oczywiście wzrasta ryzyko utlenienia gdzieś po drodze, ale jak sobie o tym poczytasz i będziesz o tym myślał cały czas, to nic złego się nie stanie.

Dorzucenie cukru przed podbija