Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#prad #tauron #elektryka #fotowoltaika
Od jakichś 2 tygodni na indukcji wyskakuje mi błąd E7, sprawdzam w instrukcji i tam mam napisane, że indukcja wyłącza się gdy napięcie w gniazdku przekroczy 253V. Wezwałem elektryka i on mi powiedział, że to przez to że teraz tak słońce jara i wszędzie prawie każdy ma instalację fotovoltaiczna. No i żebym zadzwonił do taurona, zgłosił problem i wtedy oni powinni obniżyć napięcie na transformatorze.
Zadzwoniłem na infolinię taurona, a ci mi każą jakieś pisma z prośbą pisać, jak rozpatrzą to wtedy jakiś miernik mi zamontują i z odczytu z tego miernika dopiero pobiorą dane i na ich podstawie będą mogli podjąć jakieś działania.
Miał ktoś z was takie przygody z tauronem?
  • 11
@potatowitheyes: elektryk powinien zmierzyć napięcia w kilku miejscach instalacji elektrycznej domu i wykluczyć czy to nie problem u Ciebie.

Za cienkie przekroje kabli lub kiepskie styki też podnoszą napięcie tak w skrócie mówiąc - jeśli sam masz fotowoltaike
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mateos2: zmierzył, zostawił mi też miernik i sam sobie pomierzylem. Rano z reguły mam napięcie w granicach 242-246 ale już około 10-11 już jest powyżej 250.
Pytałem najbliższych sąsiadów czy mają taki problem, ale oni nie mają indukcji i nic takiego nie zauważyli, jedynie jedna sąsiadka mówiła mi, że w niedzielę jej ekspres do kawy nie zadziałał jak chciała kawę po obiedzie zrobić. U mnie w zasadzie też wszystko działa normalnie,
@potatowitheyes: jeśli masz regularnie powyżej 253V to od razu zgłaszaj na pogotowie energetyczne żeby był ślad. Jeśli coś ci padnie w domu od wysokiego napięcia to masz podkładkę że zgłaszałes.

Jedyny problem to to że przyjeżdżają sprawdzać napięcia wieczorem jak słońce zajdzie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mateos2: no z tego co zrozumiałem gościa na infolinii, to mają mi podpiąć jakieś urządzenie które będzie monitorowało napięcie przez całą dobę. I też sobie pomyślałem, że jak trafią na jakiś pochmurny dzień to im z odczytu wyjdzie że wszystko jest ok.
@potatowitheyes: i urządzenie podepna w rozdzielnicy.
A może się zdarzyc że tam będzie napięcie ciut niższe niż w domu albo jak zauważyłeś pochmurne dni.

A ostatnie dni to mega warunki dla fotowoltaiki i piękna produkcja.
Przyjdzie ocieplenie i napięcia spadną :)
@potatowitheyes: ogólnie warto sprawdzić napięcie w rozdzielnicy PV AC koło południa przy wyłączonej swojej instalacji a później przy włączonej jeśli na jednej fazie napięcie wzrasta dosyć dużo to problem jest u ciebie.
Można sobie zamontować taki miernik https://www.elektrykasklep.pl/towar/spmv-3-spamel-modulowy-miernika-napiecia/
Jeśli u ciebie jest wszystko dobrze to trzeba cisnąć operatora, prowizorycznym rozwiązaniem jest przy problemie tylko z jedną faza montaż gniazdka inteligentnego które włącza obciążenie po przekroczeniu napięcia np. grzałkę w boilerze