Wpis z mikrobloga

O co chodzi z tym VATem na #aliexpress?

Przeglądam różne przedmioty powyżej 150 EUR z wysyłką z Chin i przy niektórych cena w koszyku zmniejsza mi się o 23% (czyli każą mi zapłacić VAT samodzielnie), a przy innych mam już VAT wliczony (mimo, że przesyłka dalej jest z Chin). W obydwu przypadkach Aliexpress Standard Shipping

Czego mam się spodziewać?
a) oclą mi i zapłacę VAT i cło drugi raz
b) zapłacę samo cło
c) nic nie zapłacę bo chińczyk robi jakieś wałki z przepakowaniem w UE
d) zapłacę, ale można zrobić dispute i oddadzą wartość VATu

Jak to jest?
  • 8
@s---k: sprawa kluczowa - chodzi ci o rzeczy powyżej 150€?

@fred_z_zambrowa:
a) jeśli opłacisz przy zakupie podatki, może być i tak ponowne opodatkowanie, wtedy zwracasz się do Ali o zwrot, z emonitoringu pobierasz potwierdzenie opłacenia podatku
b) powyżej 150€ towar z Ali powinien być bez podatku, kwota podatku powinna się odjąć w koszyku
c) a to zależy od metody wysyłki i wielu innych spraw - zbyt szeroki temat
d) odpowiedź
@Andczej:

Spójrz na screen. Wysyłka z Chin. Kwota powyżej 150 EUR. VAT nie odejmuje się w koszyku. Komunikat pod ikoną znaku zapytania chyba taki sam jak przy wysyłce z EU.

@s---k

Rozumiem, że już tak robiłeś, że wyszukiwałeś przedmioty powyżej 150 EUR , co do których VAT nie odejmował ci się w koszyku i przyszło bez dodatkowych opłat? No i wysyłka była w twoim przypadku z Chin, bo z Europy to
fredzzambrowa - @Andczej: 

Spójrz na screen. Wysyłka z Chin. Kwota powyżej 150 EUR...

źródło: comment_1647550898sIvMVTmTXuiXgqaX6r0KPZ.jpg

Pobierz
@AliPaczka: Teraz mnie olśniło, ale ze mnie dzban. Dzieki. Po prostu kwota bez VATu w tym przypadku nie przekracza 150 EUR, tak jak piszecie. Mogę kupić cokolwiek czego widocza cena na Aliexpress wynosi do 184,5 EUR (~868 zł) i dopóki nie przekroczę tej kwoty to VAT będzie mi się naliczał w koszyku.