Wpis z mikrobloga

Ale żeby mieć ból dupy o poprawną formę "W" Ukrainie to trzeba być debilem xD

Jeszcze typ tutaj wrzuca jakiś film sprzed 15 lat, gdy od dawna spór został wyjaśniony i nawet Miodek twierdzi, że "W" jest poprawnie.

Jestem pewien, że ten pieniacz musiał przedrzeć się przez 20 innych opinii językoznawców przeczących jego wizji świata aby wreszcie dokopać się do nagrania w TVP Polonia sprzed 15 lat i jeszcze każe innym "wbić sobie to do głowy" xD

Tak, forma "W / DO" jest poprawna, a nawet bardziej poprawna niż powszechna "NA". Ukraina nie jest już częścią Związku Radzieckiego (tak samo jak Litwa czy Łotwa) i została suwerennym państwem.

Mówi się powszechnie NA Litwę, Łotwę, Słowację, Węgry ze względu na historyczną przeszłość gdyż te kraje były częścią ZSRR, Czechosłowacji czy Austro-Węgier. Tak samo w Polsce jedziemy na śląsk czy mazury.

No to pojedźcie W WĘGRY i W SŁOWACJĘ.


To se pojedź NA NIEMCY, NA FRANCJĘ, NA ANGLIĘ bębnie xD @LordSlavic

#ukraina #wojna #neuropa #gruparatowaniapoziomu #bekazprawakow
Clefairy - Ale żeby mieć ból dupy o poprawną formę "W" Ukrainie to trzeba być debilem...

źródło: comment_1647375887BLh9w9hOdzCqZWejQXUG2q.jpg

Pobierz
  • 19
@Clefairy:

Mówi się powszechnie NA Litwę, Łotwę, Słowację, Węgry ze względu na historyczną przeszłość gdyż te kraje były częścią ZSRR, Czechosłowacji czy Austro-Węgier. Tak samo w Polsce jedziemy na śląsk czy mazury.


No nie wiem, taka Estonia też była częścią ZSRR, a jednak mówi się "w" Estonii. Czechy czy Chorwacja też był w Austro - Węgrzech i jakoś też mówi się "w" Czechach, Chorwacji. Taka Wielkopolska z kolei jest od zawsze
@Clefairy: nie zesraj sie xD i tak, teraz sie uzywa "W Ukrainie" zeby nie urazic Ukraincow, bo to niby neokolonializm. A to bzdura, co juz wielokrotnie udowodnilem w tamtym wpisie, co potwierdzil Miodek - tak sam nawet przyznal, ze nie chce sie klocic ze wzgledu na obecna poprawnosc i sytuacje geopolityczną.

Ale oczywiscie zawsze sie znajdzie taki dzban jak ty, ktory uslyszal o formie 2 tygodnie wczesniej i uwaza ze pozjadal
@LordSlavic:

Ale jakie Miodek ma argumenty za "NA" oprócz pierodlolo, że hehe bliskie narody i ja tak wole mówić hehe?

Forma W jest poprawna językowo i najbardziej formalna.

Dlaczego kłamiesz, że nie jest to forma poprawna i wyszukujesz jakieś wiekowe filmiki zamiast wkleić wyjaśnienie językoznawców z pierwszych wyników google?
@Clefairy: jedyna osoba ktora ma bol dupy jestes ty dzbanie.

Prof. Miodek takze dziwi sie obecna sytuacją, przeczytaj - uwaga - ze zrozumieniem:

"(...). Spontanicznie Polacy, zwłaszcza starszego pokolenia, powiedzą na Ukrainę jadę i na Ukrainie byłem. Tak jak na Litwę, na Łotwę, na Węgry. Natomiast z tych wszystkich narodów to właśnie Ukraińcy od lat dziwili się najbardziej temu, dlaczego my jeździmy na Ukrainę, a nie do Ukrainy. Przyszła wojna i
@LordSlavic:

Ale Miodek nie mówi nic konkretnego i w żaden sposób nie argumentuje dlaczego niby forma W UKRAINIE miałaby być niepoprawna. Według niego "kiedyś to było" i tyle - taką logiką można pozostawić nawet wiele obrażliwych określeń na różne grupy etniczne, bo kiedyś się tak mówiło.

W Ukrainie jest najbardziej poprawną i najbardziej formalną formą. Te swoje wiejskie "Na" możesz sobie używać w dyskusji z kumplami pod blokiem, ale nie pień
@normalny08: Bo to tani virtue signalling rodem z najbardziej spi..lonych pomysłów amerykańskiej lewicy.

Patrzcie Ukraińcy kiedyś my was też wyzyskiwaliśmy niczym anglosasi murzynów na karaibach ale teraz już jesteśmy tacy fajni zachodni i w ramach podłechtania własnego ego nie będziemy już mówić na Ukraine tylko w Ukraine co jasno pokazuje że od jakiegoś tygodnia nie uważamy was za dzikusów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Clefairy: typie jedyna gownoburze to ty krecisz, nawet zalozyles osobny temat zeby mnie obsmarowac twierdzac ze POWINNO MOWIC SIE W UKRAINIE PRZEKLETE MOSKALE

problem taki, ze no nie - obecnie niby to jest poprawne ale ze wzgledow czysto praktycznych wobec Ukrainy. Wszysfko dlatego - uwaga dla ciebie trudne slowo - tak zwany rusycyzm.

Ale " na" w zadnym wypadku nie ma na zasadzie obrazic kogokolwiek. Podobnie jak ze slynnym juz "murzynem".
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Clefairy: jakie trzeba mieć smutne życie żeby się kłucić o taką głupotę?
Nie ma bibli języka polskiego, więc nic nie jest w kamieniu ustawione. Poprawna forma to jest ta której używa większość od dłuższego czasu, nic innego nie decyduje o naszym języku. Od dawna większość ludzi mówi "na" więc ta forma jest poprawna. Gdyby od jutra wszyscy zaczęli mówić "na" do każdego państwa, to to byłoby poprawne.
@Clefairy: Myślę, że powinniśmy szanować swój język, w którym mamy masę wyjątków, czy skomplikowanych odmian. Przypisywanie formie "na Ukrainę" jakiegoś negatywnego wydźwięku to nieporozumienie i próba politycznie poprawnego spłaszczania naszego bogactwa językowego. Majstrowanie przy języku argumentowane tym, że rzekomo kogoś uraża jest śmieszne. Na marginesie - gdy mówię, że idę "na pocztę" czy "na dworzec kolejowy" nie oznacza to, że mam jakiś lekceważący stosunek do ludzi tam pracujących i uważam ich
Mówi się powszechnie NA Litwę, Łotwę, Słowację, Węgry ze względu na historyczną przeszłość gdyż te kraje były częścią ZSRR, Czechosłowacji czy Austro-Węgier. Tak samo w Polsce jedziemy na śląsk czy mazury.


@Clefairy: No nie, dobrze Miodek mówił, że mamy po prostu bliższe związki z tymi krajami, bardziej sąsiedzkie- stąd ta forma, zaś nic nie mówił o Czechosłowacji, zaś Austro- Węgry to już w ogóle nadinterpretacja, bo to nie stosuje się do
@Clefairy: Ale pieprzenie głupot z tym związkiem radzieckim. To dlaczego mówi się jechać na wieś? Bo co, po każda wieś była częścią związku radzieckiego? xD A powoływanie się na jakichś językoznawców to już szczyt głupoty. Językoznawcy nie decydują o tym jak mówią ludzie. To użytkownicy języka decydują o tym jak się mówi. Jak mnie się podoba mówienie jechać na wieś albo na Ukrainę, to będę tak mówić, bo tak mnie się