Wpis z mikrobloga

Witam Mireczki. Potrzebuje porady co do zakupu sprzętu. Mam w domu internet światłowodowy od UPC (600/600), wraz z nową instalacją ethernetową rozprowadzoną po całym domu. Modem od UPC jest stety/niestety w skrzynce teletechnicznej w piwnicy, część pomieszczeń jest podpięta przez switch, bo w modemie są bodajże tylko 4 porty LAN. Potrzebuje dwóch urządzeń (najlepiej takich samych) - mianowicie na parterze (salon) i piętrze (sypialnia) chce móc je podłączyć kablem z gniazdka RJ45, żeby potem do niego podłączyć po kablu sprzęty (tv/konsola/dekoder/itd), ale żeby jednocześnie rozpropagować sieć bezprzewodową po całym domu. W związku z tym mam pytania, morze gupie morze mondre nie wiem.

1. Potrzebuje access pointów czy routerów? Jaki rozsądnej jakości sprzęt byście proponowali? Nie potrzebuje niczego hi-endowego, super konfigurowalnego, po prostu czegoś co będzie sprawnie działało, niekoniecznie po taniości, ale też bez przesady.

2. Jeśli podczas konfigu każdego z urządzeń ustawie WiFi tak samo to, dajmy na to, telefon będzie się płynnie przełączał przy zmianie pięter?

#internet #router #siecikomputerowe
  • 3
@pedriux: jak masz jedno gniazdko a więcej sprzętów to potrzebujesz switchy, zwykłe niezarzadzalne, 5-8 portów będzie ok. Do wifi to bym dał access pointy firmy Ubiquiti, Unifi, dobra wydajność i zasięg. Umożliwiają one płynne przełączanie miezy punktami. Jak zrobisz to na zwykłych routerach to nie będzie to działać, same problemy.
@Gooma: Kwestia taka, że sieć wifi którą nadaje modem w piwnicy jest na piętrach mieszkalnych nieosiągalna. Czyli jeśli chce mieć podłączenie po kablu ORAZ wifi w domu to na każde piętro musze mieć i switch i access point? Troche dużo się tych urządzeń robi.
@pedriux: Mozesz kupic router i ustawic go jako access point, zawsze bedziesz mial 3 wolne gniazdka do podlaczenia kablem. Z siecia wifi jest tak problem, ze musialbys zmniejszac zasieg na routerach zeby sie nie pokrywal, przy tak samo nazwanych sieciach urzadzenia moga uparcie sie trzymac routera/modemu z wifi ktory jest dalej albo z ktorym polaczyly sie pierwsze. Przy zmianie nazwy zawsze mozesz sie recznie przelaczyc.