Wpis z mikrobloga

Mam problem ze starym lapkiem i może coś wymyślicie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Stary acer z i3 i gt630m, 8GB ram.
Ogólnie laptop śmigał, wszystko było git. Później zaczął gubić fpsy, ale gry dalej działały. Później zaczął wyłączać się podczas grania. Później zaczął wyłączać się nawet po wejściu do menu albo nawet jeszcze na intrze (jak leci logo producenta gry itp). Nawet w grach typu Football Manager. Pasta była wymieniana. Teraz znowu wymieniłem pastę, złożyłem, chciałem postawić system na nowo z partycji recovery. No i jest lipa, bo laptop wyłączył się podczas tego procesu.
Najpierw myślałem, że problemem jest przegrzewanie gpu, ale przecież przy instalacji systemu nie jest ono (chyba) wykorzystywane. Po prostu wyłącza się w stresie. Czy winny może być hdd?

#laptopy #komputery #pcmasterrace
  • 11
@lysyzlombardu: Winne może być wszystko ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Sugerowałbym na początek zmianę zasilacza na początek bo może być uszkodzony i przy nagłym obciążeniu podaje za dużo i zabezpieczenia na wejściu w kompie odcinają całkowicie zasilanie chroniąc komputer.
Dodatkowo możesz spróbować uruchomić jakiś system live z programami - Sergei Strelec na przykład i tam sprawdzić temperatury, błędy dysku/pamięci (o ile się uruchomi).
Przy uszkodzonym HDD występowałyby krótkie
@Krs90: @Isder: @hipeklego: ram raczej jest okej, bo właśnie - zapomniałem o tym napisać - zdarzało mi się używać praktycznie 100% ramu, bo miałem odpalone dużo kart w chromie ( ͡° ͜ʖ ͡°) i wszystko działało zupełnie normalnie, żadnych zwiech czy wyłączania się. Próbowałem stawiać system też wyciągając raz jedną kość, a później drugą i nic to nie dało. Co do zasilania, to sprawdzałem tylko
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lysyzlombardu: zakładam że na CPU pasta wymieniona. Mam jeszcze jedno pytanie - czy wentylator chodzi? I jeśli tak to na tyle że daje radę go chłodzić? Może być tak że wentylator nie wchodzi na pełne obroty i CPU/GPU się przegrzewa. Musiałbyś sprawdzić na Windows PE od strelca czy wentylator chodzi i jakie są temperatury. Ewentualnie rozebrac, włączyć i zobaczyć czy się włącza i jeśli tak to czy chodzi cały czas powoli
@Isder: wentylator chodzi, ale czy wchodził na pełne obroty, to w sumie nie jestem pewien. Co do temperatur, to sprawdzałem przed wymianą pasty i przy kilku kartach na chromie, cpu miało ponad 70, dochodziło czasem do 80. Po wymianie spadły o około 10 stopni. Wiem, że to dużo, ale kiedyś lata temu sprawdzałem i też tyle miał, a działał normalnie.
Jeszcze jeden szczegół - jak laptop przeleżał całą noc i rano
@Isder: z ciekawości wyniosłem laptopa na dwór, bo dzisiaj zimno, rozpocząłem przywracanie systemu i udało się. XD Czyli problemem na 99,9% jest zepsute chłodzenie, do tego wiatrak rzęzi strasznie głośno. Wielkie dzięki za pomoc!