Wpis z mikrobloga

  • 515
Ta #wojna uświadomiła jedno. USA jest i będzie największą potęgą militarną i gospodarczą na świecie. Zobaczcie jaki oni mają zwiad, sprzęt, wojsko, doświadczenie bojowe, logistykę. Zobaczcie jak teraz wypowiadają się Ci doradcy Bidena ds bezpieczeństwa, elokwentnie i merytorycznie, widać, że to są fachowcy najwyższego szczebla. Co musi teraz czuć taki putin, kiedy cały świat zobaczył ile jest warta wielka rasija, która się ośmieszyła na oczach całego świata w zaledwie kilka dni...
  • 35
@turbo7 oni są zwyczajnie najlepiej wykształceni i mają podkupionych najlepszych inżynierów i specjalistów w danych dziedzinach na świecie. Wolałbyś prowadzić badania w Polsce nad czymś gdzie za swoje musisz kupić fiołki sprzęt etc, czy u nich za nieskończone źródła i potężne apanaże?
@turbo7 I to tylko sprzęt o którym wiemy że mają. USA na pewno ma w jakichś strefach 51 mnóstwo technologii pochowanej i gotowej do użycia w razie potrzeby, o której nikt nie wie. Jak choćby cudowną broń nad którą pracowała III Rzesza w Riese w Górach Sowich - Die Glocke czy Haunebu, czyli obiekty latające z antygrawitacyjnym napędem (latające spodki). Amerykanie po wojnie przechwycili niemieckich naukowców którzy nad tym pracowali i na
@Trzesidzida brzmi jak sci fi, ale jestem w stanie uwierzyć w to co mówisz, bo oni zawsze byli do przodu i wiedzą, że inwestowanie w najnowsze technologie i broń jest zawsze opłacalna. Jak nie uzyja sami to sprzedadzą.
@turbo7 Nazistowskich naukowców na pewno przechwytywali. Cały program kosmiczny NASA i rakiety które lądowały na księżycu to konstrukcje niemieckich naukowców którzy w III Rzeszy pracowali nad pociskami rakietowymi. Ze spodkami coś mogło być na rzeczy, ale wiele to już sfera domysłów i legend bo nikt nie wie do końca nad czym Niemcy pracowali w Riese. Temat niemniej jednak fascynujący.
Niestety, za kilka/kilkanaście lat Chiny wyprzedzą USA militarnie a gospodarczo już są największą potęgą świata.


@kateer: TBez przesady. #!$%@? technologii i ksztalcenie chinczykow na zachodnich uniwerkach jest problemem, ale ciezko mi uwierzyć, żeby byli w stanie technologicznie dogonićUSA w kilka lat
@Elaviart:
Organizacja Strategy&Future, dr Jacek Bartosiak, Profesor Bogdan Góralczyk, temat poruszony jest m.in. tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=NM7iJVlFtw4, ale taką opinię słyszałem też u innych źródeł zajmujących się szeroko rozumianą geopolityką.
Zanim określisz coś bzdurami, najpierw sam zastanów się czy Ty masz jakiekolwiek argumenty potwierdzające Twoją negację (nie podałeś żadnych).

@szybki_zuk:
Tak jak wyżej^, nie wyssałem sobie tego z palca tylko słucham mądrzejszych od siebie w danej kwestii i ewentualnie analizuje/parafrazuję to czego
@kateer: No tak, bo nie mam specjalistycznej wiedzy na ten temat, to tylko moje wrażenie. Jak tak mówią specjaliści to pewnie i tak jest, po prostu bardzo mnie to dziwi, myślałem że technologicznie tak łatwo nie nadgonią. A z tego Bartosiaka to się trochę nie śmieją, że gada populizmy, które niekoniecznie się potem sprawdzają?
@Elaviart: nie będę dalej z Tobą polemizował, nie warto. W Twoim komentarzu nie ma nawet logiki. Podkreślasz, że zadałeś mi pytanie a dotyczyło tego na jakich źródłach się opieram. Odpowiedziałem więc w miarę dokładnie podając je, po czym Ty piszesz, że to nie było pytanie do S&S tylko do mnie xD. Szkoda czasu na wdawanie się dyskusję z takimi jak Ty.
@szybki_zuk: Hmm, takiej opinii o populizmach wygłaszanych przez Bartosiaka nie słyszałem ale w tej dyskusji, którą podlinkowałem bierze też udział profesor z obszaru stosunków międzynarodowych i studiów wschodnich. Co do S&S i Bartosiaka to wysłuchałem dokładnie koło 10h prezentacji Armii Nowego Wzoru, którą Oni zaproponowali jako reformę wojskową Polskiej Armii. Póki co, większość rzeczy, które Oni zaproponowali kilka miesięcy temu, sprawdziło się dokładnie w obecnej wojnie na Ukrainie, m.in. forsowanie taktycznych