Wpis z mikrobloga

Mam problem od kilku dni z niezidentyfikowanymi zakłuceniami w paśmie UKF-FM, posiadam na dachu antenę z obrotnicą, przy kierunku N i NW cały czas mam zakłucane stacje, nawet lokalne (26 km od nadajnika) objawia się tym że czysta wolna częstotliwość ma podwyższony poziom szumu z 12-15 dBf do 25 dBf, na skali mam wiele nośnych - jakby nadawała tam stacja ale jest cisza, dodatkowo "brumy" i coś a'la falujący szum ale sygnał taki sam. Pozostałe kierunki bez zakłuceń. Pierwsze podejrzenie że sąsiad ma jakiś sprzęt z chińskim zasilaczem. Swój sprzęt każdy zasilacz sprawdzony nic nie zakłuca. Są jakies filtry przeciw zakłuceniowe (magnetyczne) które zadziałają w takim przypadku? Jak rozwiązać problem? #prad #zaklucenia #problem #elektronika #krotkofalarstwo #faleradiowe #radio #radioamator
  • 8
@dktr: Panele fotowoltaiczne na osiedlu są po stronie SW a nie NW i N więc nie mam pojęcia czy to jest to. W Tarnowie tutaj mam na wprost mieszkania sąsiada z panelami ale tu już przestało siać. Nie wiem jak w drugiej lokalizacji. Bliżej piątku jadę sprawdzić. Nie wiem czy to też ma wpływ ale założono żarówki LED na oświetlenie uliczne. W trakcie ich pracy faktycznie zakłuca dodatkowo, po wyłączeniu widać
@alan-parysek: Zaobserwowałem że instalacje z optymalizatorami sieją bardziej, wkońcu razem z DC idzie transmisja danych. Ale są to zakłócenia szerokopasmowe, nie w formie prążków. Bardzo też poziom szumu podnoszą wszelkie przewody ethernet z aktywną transmisją, mam na 70m kominie tuner TEF6686 i trochę sprzętu sieciowego, jak w tych sprzętach ustawię neogcjację ethernetu na 10M to tło = -85dBm jak 100M tło rośnie do -73dBm a jak gigabit to już -69dBm się