Wpis z mikrobloga

== LIST OTWARTY ==

Temat: Funkcjonowanie automatycznych botów na mikroblogu a kwestia spamowania

Adresaci: @Dreszczyk, @KontrolaAntydopingowa, @exile, ja - @noisy (autorzy botów zgłoszonych tutaj )

CC: @wykop, @m__b, @maciejkiner, @anonim1133

Panowie, autorzy botów funkcjonujących na mikro, administracjo.

Postanowiłem napisać ten list, by zawczasu wspólnie uregulować kwestie funkcjonowania (bardzo przydatnych, ale jednocześnie niektórych trochę wkurzających) botów mikroblogowych.

Faktem jest to, że przez niektórych użytkowników takie automatyczne wpisy mogą być odbierane jako spam. Przypominam, że dobrą taktyką na mikro (do której stosują się też boty) jest to, by każdy wpis był odpowiednio tagowany. W przypadku botów pozwala to na subskrypcję, bądź ignorowanie wpisów z danego taga za pomocą czarnej listy.

Ośmielę się stwierdzić, że z biegiem czasu różnych nowych botów będzie przybywać. Dlatego, by przeciętny użytkownik, który być może nie będzie chciał widzieć takich wpisów, by nie musiał dodawać wszystkich tagów z osobna do czarnej listy, powinien mieć możliwość zrobienia tego:

- albo za pomocą jednego taga (wspólnie ustalonego np. w tym wątku)

- albo za pomocą odpowiedniej opcji w ustawieniach w profilu

Oczywiście łatwiejszą i szybszą opcją do wprowadzenia jest opcja pierwsza (o ile wspólnie z przywołanymi do tego wpisu adresatami dojdziemy do porozumienia w sprawie nazwy taga - ja proponuje #mikrobot).

Faktem jest jednak to, że zmuszanie wszystkich użytkowników do tego, by dowiedzieli się, że to właśnie dodanie tego taga na czarną listę (o której pewnie dużo osób nie ma pojęcia) powoduje oczyszczenie mikro z automatów, jest szalenie nieoptymalne. Dlatego wnoszę do administracji, by w przyszłości rozpatrzyła kwestię dodania:

- dodania obowiązkowego pola "tag pod którym bot będzie umieszczał wpisy" w formularzu dodawania botów do dodatków

- zaimplementowania mechanizmu, za pomocą którego odpowiedni checkbox w ustawieniach ("ignoruj wszystkie boty na mikro"), będzie ignorował wszystkie tagi, zgłoszone za pomocą wcześniej wspomnianego formularza.

Postanowiłem oficjalnie poruszyć tę kwestię, ponieważ uważam, że ustalenie tego może być dość ważne dla niektórych użytkowników. Niedawne uruchomienie @bitcoinbota (który zyskał bardzo duże zainteresowanie użytkowników) udowadnia, że boty mają sens, jednak regularnie otrzymuję informacje od użytkowników (1-2 dziennie), którzy żalą się, że to trochę śmieci. Instruuję ich o możliwości dodania odpowiedniego taga na czarną listę, ale problem jednak pozostaje. Z pewnością jest cała masa innych użytkowników, którzy będąc bardziej biernymi, nie piszą do nikogo, ale z mikro są potem nieco mniej zadowoleni. Tego nie chcemy.

Pozdrawiam,

@noisy

#wykop #bot #administracja #tylkomikro #zmiany
  • 7
  • Odpowiedz
Ośmielę się stwierdzić, że z biegiem czasu różnych nowych botów będzie przybywać.


@noisy: Ale na razie nie przybywa więc nie widzę problemu. Innymi słowy: nie twórzmy problemów tam gdzie ich nie ma.
  • Odpowiedz
@duckar: otrzymałem 6 (słownie: sześć) próśb od różnych osób o udostępnienie źródeł swojego bota, co też zrobiłem :) Uwierz mi... fala botów dopiero nadciąga :)
  • Odpowiedz
@noisy: dodam tylko skromnie od siebie, że dobrze byłoby gdyby TAG zamieszczony był na samym początku albo na samym końcu wpisu - ponieważ wiekszości z nas - niezainteresowanych dużą częścią botów - nie chce się przedzierać przez ogrom chaotycznej treści w celu jego znalezienia

Z poważaniem - Leń :)
  • Odpowiedz