Wpis z mikrobloga

Hej, potrzebuje mirki pomocy odnośnie wyboru sprzętu. Mam do dyspozycji 3k i na chwile obecną kompletnie zerową wiedze odnośnie fotografii. Potrzebuje aparatu którym będę mógł cykać fotki ale także nagrywać cos od czasu do czasu w fajnej jakości, ale oczywiście na pierwszym miejscu mają być zdjęcia. Ostatnio patrzyłem na aparaty kompaktowe, lecz nie wiem czy to dobry pomysł w przypadku połączenia fotografii i nagrywania.
#fotografia #filmowanie
  • 17
@johnybrawo: xD xD xD
W tym budżecie OP rzeczywiście nie poszaleje, ale taki np. Fuji XT-20 z obiektywem 18‑55 f2.8‑4 w perfekcyjnym stanie spokojnie można znaleźć, a zjada na pierwsze śniadanie wszelkiego rodzaju smartfony. Też się dałem uwieść fotografii smartfonowej na krótki czas i teraz jak żałuję, że zmarnowałem czas.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MarianoaItaliano: @johnybrawo: ale bzdura xD W sensie sam robię telefonem większość zdjęć, ale nie masz chyba pojęcia jakie możliwość ma dzisiaj zaawansowany kompakt albo bezlustrkowiec z APSC, a jest tego trochę na rynku. Szczególnie jeżeli chcesz to drukować w formacie większym niż 10x15. Dużo zależy też od tego co się chce osiągnąć.

@macio32155: a chcesz się trochę pouczyć, pobawić i obrabiać? Bo jeżeli nie to rzeczywiście lepszym wyborem jest
Tylko lustrzanka, kompaktem to se możesz rodzinę w Tajlandii ponagrywać. Tym bardziej że w dzisiejszych czasach byle smartfon ma możliwości kompakta.


@MarianoaItaliano: Nieprawda. Albo półprawda - w zależności od sprzętu na jaki patrzymy. Kupując kompakt z matrycą poniżej 1 cala, najczęściej wielkości tych ze smartfonów, owszem, wyrzucamy pieniądze w błoto. Istnieją jednak nowoczesne kompakty z matrycami 1 cala, a także znacznie większymi, np micro 4/3 (znane z wielu bezlusterkowców), a nawet
@FightMaker: mam chęci do nauki jak najbardziej. Chciałbym żeby to był uniwersalny sprzęt który zabiorę np. na wakacje w góry, na jakieś imprezy rodzinne itp. Zależy mi również żeby miał przynajmniej 1080p 60fps przy nagrywaniu
@macio32155: No to celowałbym na Twoim miejscu albo w bezlusterkowca, albo kompakt z matrycą 1", lub 4/3. Bezlusterkowiec da tę zaletę, że w razie potrzeby będzie można zmienić sobie obiektyw na szerokokątny, lub np tele, czy też makro. W kompakcie jesteś "skazany" na jeden obiektyw o określonym zakresie ogniskowych. Bezlusterkowiec wyjdzie jednak zauważalnie drożej i z obiektywem będzie trochę cięższy. Tak więc zawsze coś za coś.
Nie wiem która opcja Ci
@CherryJerry: nie ma sensu brać czegokolwiek z lustrem w 2022 roku. Takie są fakty.

@macio32155: ja ci powiem, że mam na oku Canona M50 MKII jako drugi aparat. To niezły, mały bezlusterkowiec z wymienną optyką, dobry do kręcenia video (bez 4k - niby jest, ale cropped, co oznacza, że nie używa całego sensora). Za 3100 masz go w komplecie z obiektywem 15-45mm, który jest trochę ciemny, ale nieźle się nadaje