Wpis z mikrobloga

Mirki ku przestrodze, dostałem dzisiaj najniższy możliwy mandat 1500 pln i 10pkt, za nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który był już na drugim białym pasie. Filmik zobaczyłem na spokojnie dopiero w domu bo pieszego kompletnie nie widziałem w tych warunkach. Mandat przyjąłem bo policjant mi powiedział, że pieszy był na drugiej zebrze.
Zastanawiam się nad odwołaniem, bo patrząc na szerokie nagranie z kamerki sam ruch pieszego był jak byłem 2-3 metry przed pasami a jechałem z 40-45 km/h.

https://streamable.com/l8408j

#mandat #policja #stopcham #polskiedrogi #prawojazdy
  • 42
@misiaczkiewicz wszystko tak się działo szybko, jak usłyszałem promocyjną cenę to cieszyłem się , że nie 5000. a sam policjant mówi "że był na drugim pasie już pieszy" a kamerka mówi co innego, podszedłem do radiowozu i mówię "powiedział, Pan nieprawdę i wprowadził mnie w błąd".
Mandat przyjąłem bo policjant mi powiedział, że pieszy był na drugiej zebrze.


@barcelinho11: Pewnie gdy zjeżdżałeś już z przejścia, to pieszy był już na "drugiej" zebrze. Sprawa lekko dyskusyjna, choć jestem zdania, że kierowca powinien nieco przewidywać przyszłość. Osobiście bym się zatrzymał, nic nie zasłaniało pieszego itp. był widoczny dobre kilka sekund. No ale to opisuję oglądając film w ciepłych kapciach w domku.
@radziol88: przepis to przepis. po prostu ja samego pieszego kompletnie nie widziałem. wrzuciłem ku przestrodze dla innych.
@Piter232: też nie widzę szans jak oglądam początek wideo, chociaż gość się tam kręci i w sumie toyota też powinna dostać bo mu prędzej nie ustąpiła.
@niki_niki: policjant z drogówki powiedział mi, że wg starych przepisów bez mandatu, nowe to nowe.
@barcelinho11: Moim zdaniem raczej nie doszło tutaj do nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Przypominam, że ustąpienie pierwszeństwa pieszemu jest to:

powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku


Pieszy idzie powoli i w tempie, w którym się poruszał spokojnie mógłby przejść za Twoim samochodem bez zmiany prędkości kroku.

Ponadto należy zauważyć, że:
1) zatrzymanie się po prawej stronie jezdni, gdy z lewej strony cały
memento_mori - @barcelinho11: Moim zdaniem raczej nie doszło tutaj do nieustąpienia p...

źródło: comment_1645314152bZ4m8jmVGjseSBZqXnoHGw.jpg

Pobierz
policjant z drogówki powiedział mi, że wg starych przepisów bez mandatu, nowe to nowe.


@barcelinho11: Co za bzdury. W pełni popieram @memento_mori w kwestii znaczenia ustąpienia pierwszeństwa. Nic się nie zmieniło w definicji ustąpienia pierwszeństwa.
Na nagraniu widać wyraźnie, że pieszy wchodzi na przejście dokładnie w momencie kiedy na nie wjeżdżasz, a zjeżdżasz z niego ok. 1,5 s później. Nie wiem jakim Korzeniowskim musiał być ten pieszy, żeby dotrzeć do osi