Wpis z mikrobloga

Jestem na ryczałcie. W świetle nowego ładu najlepiej teraz kupić auto używane prywatnie czy warto wprowadzić do firmy? Jakie są plusy i minusy?
Jeśli kupię prywatnie, to mogę odliczać VAT od czegoś? Od zakupu auta, ubezpieczeń, wydatków na paliwo/naprawy? 50% się odlicza czy 100%? Czy muszę to jakoś wliczyć do firmy na użytek mieszany? Jak to wygląda?

Tak, wiem. Pójdę do doradcy i księgowej, ale wykop zawsze na 1 miejscu xD

#dzialalnoscgospodarcza #ryczalt #auto
  • 3
  • Odpowiedz
@wanderlust00: ja bym nie wprowadzał, chyba że rozważasz zaliczenie w 100% na cele firmowe, bez trybu mieszanego. Bo w trybie mieszanym:
- odliczysz 50% VAT z faktury, ale potem i tak trzeba ten VAT oddać w przypadku zbycia (sprzedaż lub przeniesienie na cele osobiste) - nawet z uwzględnieniem korekt najczęściej podobna kwota do oddania co odliczona przy zakupie
- potencjalnie zapłacisz 3% dochodowego przy sprzedaży, ewentualnie wycofanie na cele prywatne i
  • Odpowiedz
@klepie-biede:
- prywatnie = tryb mieszany?
- na skali dodatkowo mógłbym 20% kosztów od dochodu odliczyć w użytku mieszanym, right?
- żeby mieć formalnie ten tryb mieszany to co muszę zrobić? po prostu kupuję prywatnie i rozliczam koszty (50% vat) czy gdzieś to zgłaszam albo wprowadzam do ewidencji środków trwałych?
- słyszałem jeszcze o opcji "brat kupuje auto prywatnie, użycza/wynajmuje mi na 100%", i wtedy podobno jest to samo tylko nie
  • Odpowiedz