Wpis z mikrobloga

@mlecznyadasko: ale mniej spółek = mniej obrotów. Jedyny atut gpw - to staiblna dywidenda, ale u takiej ambry ta dywidenda przynajmniej rośnie i jest potencjał wzrostowy, w czasie gdy gpw ma potencjał bardziej spadkowy. Obstawiam że też penetracja takich xtb i zwiększenie dostępności do zagranicy też zniechęci do GPW, bo pewnie cześć ludzi tam kupuje bo niższe prowizję w DM czy ze zwyczajów. Przy obecnym wiborz-e już bardziej się opłaca trzymać
@arsen-zujew: Patrzyłeś w te statystyki które wkleiłem? Jak to się ma do domniemanej korelacji liczba spółek:obroty? Żeby była jasność, im mniej spółek tym gorzej dla GPW i to nie jest dobry trend, ale widzimy że nawet przy zmniejszającej się ich liczbie obroty rosną. Ambra w porównaniu z GPW odpada w moim przypadku ze względu na stabilność. Na IKE szukałem czegoś co będzie akcyjnym odpowiednikiem obligacji i ciężko moim zdaniem o lepszy
@mlecznyadasko: atl nie, chociażby ze względu na inflację, ale zobaczymy. Po cenie <35 bym może kupował małymi pakietami, co do obrotów przyznaję ci rację (z mądrym to i dobrze pogadać), ale mam taki "gut feeling" że ta bessa zniechęci do giełdy na dłużej niż poprzednie.

co będzie akcyjnym odpowiednikiem obligacji


A dlaczego nie obligacje?
@arsen-zujew: Obligacje nie bo zachciało mi się gamblingu że ich oprocentowanie (nawet to indeksowane inflacją) będzie niższe dywidenda z GPW. Prawda jest taka, że im dłużej nad tym dumam to dochodzę do wniosku że #!$%@? warte to jest, takie cherry-pickowanie spółek. Jak chcesz super bezpiecznie to bierz obligacje (i trać mniej niż gdyby te pieniądze leżały na RORze). A jak chcesz trochę więcej ale ryzykowniej to bierz ETF V80A. Osobiście nie
Za mało zarabiałem wtedy (i w sumie wciąż) żeby marnować na to czas, więc skupiłem się na poprawie własnego warsztatu (IT dev here) i zmieniłem pracę co dało mi po dwóch miesiącach lepszy zysk niż półtora roku aktywnego inwestowania :D .


@mlecznyadasko: a tu pełna zgoda, jak znajomi mi pytają o giełdę, to mówię, że to takie czasochłonne i stratne hobby i jeśli chodzi o kasę to lepiej zainwestować w zmianę
@europa:
Kęty też moim zdaniem fajne, ale to w ogóle śmieszna spółka, ostatnio spadali jak rynek rósł do góry, a dzisiaj rynek dużo w dół a oni się trzymają kilka zł na zielono ( ͡° ͜ʖ ͡°)