Wpis z mikrobloga

Mirki spod #elektronika i #arduino, próbuję sobie zrobić i zamówić prosty układ #pcb na #jlcpcb. W pierwszej wersji wlutowałem sobie Arduino Pro Mini, ale trochę kusi wrzucenie Atmegi. Tylko dlaczego ATMEGA328P-AU kosztuje absurdalne $18? Bo problemy z dostępnością i zamówieniami? Rozumiem, że mogę sobie zamówić ATMEGA328PB-AU i używać jak zwykłą? Czytałem, że ma kilka dodatków, ale generalnie jest kompatybilna wstecz? I wtedy mogę tam wrzucić projekt Arduino, skompilowany w dowolnym IDE (oczywiście wrzucony przez ISP)?

Obowiązkowe dodatki to:
- kryształ 8 MHz z dwoma 22 pf
- kolejne 22 pf i rezystor 10k do podciągnięcia resetu
- oraz 100 uf i 100 pf na linię zasilania
I tylko tyle potrzebuję?

Układ zasilam bezpośrednio z 18650 (bez zmiany napięcia). Wcześniej miałem dodatkowo TP4056 aby zabezpieczyć się przed rozładowaniem akumulatorka, ale zamierzam to robić programowo (i poniżej pewnego napięcia odcinać układ). Jeden z mosfetów zabezpiecza polaryzację. Potrzebuję sobie jeszcze podbić zasilanie do 12 V. Ale zamiast montować kupę elementów, prościej po prostu wrzucić gotowy "booster" z Ali? A wrzucenie bezpiecznika ma sens, czy to całkowicie zbędny dodatek?

Nie mam pojęcia, czy mogę wlutować gniazdo SMA i zrobić ścieżkę od układu radiowego? Próbowałem się dowiedzieć... ale to trochę skomplikowane. Straszą, że są pewne straty zasięgu, ale nie wiem, na ile duże.

Załączam zdjęcie prototypu. Ładne wyszło? Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to chętnie wysłucham. I oczywiście odpowiem na wszelkie pytania.

radekrad - Mirki spod #elektronika i #arduino, próbuję sobie zrobić i zamówić prosty ...

źródło: comment_1644777064AcigXnOK63hURYhB3128Zx.jpg

Pobierz
  • 18
@jceel: a co przykładowo mogę użyć? Nowsza Atmega kosztuje $3.5. Zależy mi na:
- zasilaniu przez 18650, czyli mile widziana tolerancja 3.3-4.2V
- hardwarowym UART
- obsłudze przerwań
- rozsądnym zużyciu prądu
@radekrad: generalnie zgodzę się z przedmówcą - rzuć te atmegi w cholerę i kup sobie stm32nucleo jakieś za 50-60zł

A jeśli koniecznie chcesz AVR to mam na zbyciu kilka Atmega8 - mogę wysłać paczkomatem :P
@Tymian: @lukaszw_: niekoniecznie chcę Arduino. ESP, jak kiedyś używałem, dużo żarło prądu i miało spore wymagania jeśli chodzi o jakość zasilania - ale może tylko wtedy, gdy się używa WiFi? To jaka jest sugerowana w takiej sytuacji alternatywa? Właśnie STM32? Mam minimalne wymagania, jeśli chodzi o płytkę. Chcę złapać sygnał (stan wysoki na pinie) i wysłać o tym powiadomienie przez radio (z którym komunikuję się UARTem).
@sorek: no właśnie kiedyś testowałem ESP8266 i jednak było to mniej stabilne, bardziej wymagające energetycznie. Większa prędkość tak naprawdę nie jest mi potrzebna. ESP32... daje jeszcze więcej możliwości, których nie potrzebuję.

@Tymian: ok, zerknę sobie. A STM32 ma jakąś przewagę nad STM8? Zwłaszcza w przypadku prostego zastosowania, nie wymagającego dużej mocy obliczeniowej?
@jceel: @Tymian: @lukaszw_: @sorek: dziękuję za rady. Zakupiłem jakieś STM32 i się będę dzisiaj bawił. A co uchodzi za najlepszy sposób ich programowania? Bawienie się w Arduino API? Czy raczej ich własna odmiana C/C++? Czy jakieś "bajery" w stylu Tinygo czy inny Micropython?

Jeśli chodzi o samą budowę układu, to będę musiał sobie na płytkę walnąć jakiś LDO, by według specyfikacji procesorów, STM32 nie powinno być bezpośrednio zasilane
@radekrad do STM32 masz ich dedykowane IDE które nazywa się stm32 cube ide.

Odpal sobie na YT jakieś przykłady - najpierw ręcznie sobie wyklikujesz co tam potrzebujesz
Potem cube generuje Ci kod z configiem i HALem.
Potem już sobie sam klepiesz kod.

Może być LDO, te procki nie wezmą więcej jak 20-25mA max więc możesz wziąć cokolwiek z LDO.
Jeśli zależy Ci na małym poborze prądu to wybieraj super low dropout i
@sorek: dzięki, dołączyłem. Świetny serwer. Sądzę, że czeka mnie bardzo ciekawy weekend

@Tymian: jestem bardzo przyzwyczajony do "swoich IDE". Wolałbym zostać przy VSCode. I wygląda na to, że STM32 z nim działa. Nawet debugowanie. Jeszcze sobie potestuje różne języki i opcje.

Czyli plan:
- sprawdzić różne języki i opcje
- sprawdzić czy w wybranym wszystko zadziała zgodnie z oczekiwaniem
- klepnąć jakiś prototyp
- jeśli będzie ok, to zamówić jakąś