Wpis z mikrobloga

28/365 #animepifpaf
FN P90 (FN Project 1990 PDWS)
60-70% żołnierzy we współczesnych armiach nie potrzebuje uzbrojenia klasy karabinu, czy karabinka. Taka broń bardziej przeszkadza im w wykonywaniu obowiązków, lecz wciąż potrzebują środków do samoobrony. Co prawda pistolety są małe i poręczne, ale wymagają ciągłego treningu strzeleckiego, a do tego mają niewielki zasięg i siłę ognia. Dlatego też przydzielano im pistolety maszynowe, które były łatwiejsze w użyciu, oraz posiadały większy zasięg i siłę ognia. Jednakże powszechne użycie kamizelek kuloodpornych sprawiło, że w latach 80. XX wieku stały się nieskuteczne. Problem zdawały się rozwiązywać subkarabinki (Czyli karabinki z lufami o długości ok. 25 cm.), jednakże przez używanie amunicji pośredniej były dosyć ciężkie, a ich płomień wylotowy był bardzo silny.
Dlatego w latach 80. XX wieku NATO poszukiwało zastępstwa dla amunicji 9x19mm Parabellum i dwóch typów broni na nią – jeden używany z ramienia i broń krótką. Według NATO te nowe bronie nazwane Personal Defense Weapon (PDW) (broń ochrony osobistej) miały służyć „jako ostatni środek w obronie osobistej, kiedy ich użytkownik jest zagrożony przez wroga”. W 1989 roku NATO opublikowało dokument D/296 specyfikujący wymagania:
- Nowy nabój musi mieć większy zasięg, celność i skuteczność niż 9x19mm. Do tego musi być w stanie penetrować kamizelki kuloodporne.
- Broń przeznaczona strzelania z ramienia musi ważyć mniej niż 3kg, z magazynkiem o pojemności co najmniej 20 pocisków.
- Broń krótka (pistolet) musi ważyć mniej niż 1kg, najlepiej 700g; również musi mieć magazynek o pojemności co najmniej 20 pocisków.
- Obie bronie muszą być wystarczająco małe, żeby można było je nosić bez użycia rąk przez cały czas, niezależnie czy to wewnątrz pojazdu, czy w kokpicie samolotu. Oraz musiały być efektywne niezależnie od środowiska i warunków pogodowych.
Pierwszą firmą, która odpowiedziała na zapotrzebowanie NATO była belgijska Farbrique Nationale Herstal wypuszczając pistolet maszynowy\* FN P90 na rynek w 1990 roku. Wraz z P90 FN Herstal wprowadziła na rynek nowy kaliber 5.6x28mm. Jednakże sytuacja polityczna w latach 90. XX wieku nie sprzyjała adopcji nowej broni, a sytuację skomplikowało zaprezentowanie przez niemiecką firmę Heckler und Koch pistoletu maszynowego HK PDW2000 (Obecnie znanego jako MP7) na nabój 4,6x30mm w 1999 roku. W latach 2002-2003 NATO przeprowadziło testy celem standaryzacji naboju dla PDW, który miałby zastąpić 9x19mm Parabellum, gdzie porównywano belgijskie 5.6x28mm i niemieckie 4,6x30mm z 9x19 Parabellum. Rezultaty testów przeprowadzonych przez ekspertów z Belgii, Francji, Holandii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch wskazywały, że belgijski 5.7x28mm był „bezsprzecznie” lepszym nabojem. Jednakże delegacja Niemiec i innych krajów odrzuciły rekomendację NATO, aby przyjąć 5.7x28mm jako standard. W rezultacie oba kalibry są używane przez różne kraje NATO w zależności od ich preferencji. Obecnie P90 i jego unowocześnione warianty są używane przez 40 krajów na świecie, w tym i w Polsce, gdzie korzystają z niego GROM i BOR. Sam P90 jest bronią samoczynno-samopowtarzalną z mechanizmem spustowym pozwalającym na strzelanie ogniem pojedynczym i seriami. Skonstruowany w układzie bezkolbowym (bullpup). (Patrz odcinek 27.) Jest zasilany z 50-nabojowych magazynków umieszczonych poziomo nad lufą. Naboje są w nim ułożone prostopadle do lufy i odwracane o 90° przez prowadnicę amunicji w magazynku. Posiada proste mechaniczne przyrządy celownicze, jednak domyślnie jest zaopatrzony w kolimator zamontowany na szynie Picatinny.

\* Do czasu zaprezentowania pistoletu FN Five-seveN w 1995 roku, P90 było klasyfikowane jako karabinek.

Sos obrazka: Stella Jogakuin Koutou-ka C³-bu (2013, Gainax)

#bron #bronpalna #anime #manga #hinskiebajki #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #randomanimeshit
PatrykCXXVIII - 28/365 #animepifpaf 
FN P90 (FN Project 1990 PDWS)
60-70% żołnierzy...

źródło: comment_1644256863MUxQXPMzPX6WuKoxO1INMc.jpg

Pobierz
  • 10