Wpis z mikrobloga

20 książek, które odmienią Twoje życie [wybór użytkowników serwisu OpenCulture.com]:

- George Orwell – “Rok 1984”
- Bill Bryson – “Krótka historia prawie wszystkiego”
- Sylvia Plath – “Ariel”
- Kurt Vonnegut – “Kocia kołyska”
- Jonathan Safran Foer – “Strasznie głośno, niesamowicie blisko”
- Charles Dickens – “Wielkie nadzieje”
- John Hersey – “Hiroszima”
- Truman Capote – “Z zimną krwią”
- Gabriel Garcia Marquez – “Miłość w czasach zarazy”
- Victor Frankl – “Człowiek w poszukiwaniu sensu”
- Marek Aureliusz – “Rozmyślania”
- Kurt Vonnegut – “Rzeźnia numer pięć”
- Fiodor Dostojewski – “Bracia Karamazow”
- J. D. Salinger – “Buszujący w zbożu”
- Edgar Allan Poe – “Opowiadania”
- John Steinbeck – “Grona gniewu”
- Michel Foucault – “Historia seksualności” oraz “Nadzorować i karać”
- Hermann Hesse – “Podróż na wschód”
- Albert Camus – “Obcy”
- John Berger – “Sposoby widzenia”

#ebook #kindle #ksiazki i #kultura #czytajzwykopem #czytniki
  • 117
Polowe tych ksiazek bym wywalil. Jak wyzej ludzie pisali.

Mam wrazenie ze to raczej byl konkurs na popularnosc ksiazki, a nie jej faktyczny wplyw na cokolwiek.


@loczyn: a potem dajesz to przeokrutne coachowie gówno "Bogaty ojciec biedny ojciec" ale wpadka wizerunkowa XD

Brakuje tu dziesiątek książek ważnych dla mnie, oczywiście, ale z wyborem tutaj tych, które czytałem, w zasadzie zgadzam się.
Rok 1984 czytałem w gimbie i to było dla mnie
a potem dajesz to przeokrutne coachowie gówno "Bogaty ojciec biedny ojciec" ale wpadka wizerunkowa XD


@FormalinK: Tylko, że ona faktycznie ona zmieniła moje postrzeganie świata (finansów). Miałem wtedy co prawda nie wiem, 17 lat czy ileś? Być może bez niej byłbym w innym miejscu, a na co wpływają inne, np Buszujący w zbożu?
@SaintWykopek buszujący w zbożu to był może odkrywczy czy ważny jak był pisany, a nie w xxi wieku gdzie wszystko co robi bohater jest całkowicie normalne dla nastolatków. Ta książka pojawia się w każdym zestawieniu ważnych czy zmieniających życie a jedyne co sprawiła to to, że czułem się mega zawiedziony...
@loczyn: no mogę jedynie powiedzieć, że współczuję, bo to książka która powinno palić się najlepiej na stosach na równi z tą od jak zjednac sobie przyjaciół Carnage wychwalaną pod niebiosa. To, że zmieniła twoje spojrzenie na świat można pochwalić, ale z perspektywy czasu powinieneś umieć ocenić, że informacje które zawiera można strescic w kilku zdaniach a połowa jej to reklama gry planszowej autora, ponadto to idealny przykład myślenia o finansach pseudo
@FormalinK: Ale ja się zgodzę, tylko istnieje możliwość, że nie zainteresowałbym się rozwojem, biznesem itd bez niej i np walił bym w fabryce smrodu na 3 zmiany.
Ja zdaje sobie sprawę, że to Paulo Coelho biznesu/kołczingu.
@SaintWykopek: problemem takich list jest ich nieaktualność. Jak jakakolwiek pozycja z nich może zmienić życie młodej jednostki dzisiaj? W świecie tak ogromnej cyfryzacji? Polecam filmik M. Maja na yt na temat tego, że kanon lektur w szkole jest kompletnie nieprzystający do rzeczywistości i czytanie po pięć książek z romantyzmu czy pozytywizmu to nic innego jak znęcanie się nad uczniami.

Jest naprawdę mnóstwo książek współczesnych wartych uwagi, i poza jakimiś wyjątkami z
@wespazjan
@SaintWykopek
Z tym Nadzorować i karac to żartujecie? W życiu podobnego bełkotu nie czytałem. Postmodernistyczny pseudointelektualizm.

Nb. @tatiq02 ma rację. Żadna z tych książek w moim życiu też nic nie zmieniła. Szumne określenie.
@SaintWykopek: tak naprawdę "zmieniającą życie" jest Księga Bokonona:

"I przypomniałem sobie rozdział czternasty Księgi Bokonona, przeczytany w całości poprzedniego wieczora. Rozdział czternasty jest zatytułowany: Jaką nadzieję może żywić myślący człowiek co do przyszłości ludzkości, jeśli weźmie pod uwagę doświadczenia ostatniego miliona lat?
Na przeczytanie rozdziału czternastego nie trzeba zbyt wiele czasu. Składa się on z jednego tylko słowa i kropki. Oto ono:
„Żadnej"."
/Kurt Vonnegut "Kocia kołyska"/