Wpis z mikrobloga

20/365 #animepifpaf
Maschinenpistole 18
Gdy wyszło na jaw, że w wojnie okopowej główna broń piechoty – karabiny powtarzalne, sprawuje się beznadziejnie, to spojrzano na broń która radziła sobie nad wyraz dobrze. Karabiny maszynowe bez większego trudu zatrzymywały fale przeciwników, ale miały tę wadę, że były ciężkie, nieporęczne, skomplikowane i drogie w produkcji. Stąd też pojawiła się potrzeba stworzenia małego poręcznego karabinu, który czyścił by okopy z wrogów lepiej niż miejsce na twoją reklamę środku czyszczącego. W 1915 roku Niemcy powołały Gewehrprüfungskomission (GPK) (niem. Komisja Doświadczalna Broni Piechoty), która miałaby takie rozwiązanie znaleźć. Pierwsze próby zrobienia z Lugera P08 i Mausera C96 pistoletów maszynowych kompletnie się nie powiodły. Największym problemem była ich szybkostrzelność. Była za duża dochodząc do nawet 1 200 strzałów na minutę, co uniemożliwiało prowadzenie celnego ognia, a także prowadziło do dużej liczby zacięć broni. Zatem w 1916 GPK ogłosiło konkurs na nową automatyczną broń strzelającą pociskiem pistoletowym. Wiosną 1917 roku zdecydowano się przyjąć konstrukcję Hugo Schmeissera zamawiając 50 000 sztuk i oznaczając ją jako Maschinenpistole MP 18/I.
W ten oto sposób powstał pierwszy\* w historii pistolet maszynowy. Strzelał z zamka otwartego. Był zasilany nabojem 9x19mm Parabellum z 32-nabojowego dosyć zawodnego magazynka pudełkowo-ślimakowego pierwotnie zaprojektowanego pod Lugera P08 z ogniem ciągłym. Jego szybkostrzelność wynosiła 350-500 strz./min., co było łatwiejsze w kontroli od poprzednich eksperymentów. Żołnierze lubili nosić tego PMa z zamkniętym zamkiem, żeby utrudnić dostanie się błota i innego syfu do środka, które powodowały zacięcia broni, oraz ze względu na to, że bezpiecznik był zawodny i istniało ryzyko oddania przypadkowego strzału.
Już w 1918 Hugo Schmeisser zaproponował zamianę zawodnych magazynków pudełkowo-ślimakowych na prostsze i znacznie mniej zawodne 20-nabojowe magazynki pudełkowe w prototypie oznaczonym jako MP 18/IV (MP 18/I verbessert – niem. ulepszony), ale wymagało to zmiany konstrukcji gniazda magazynka. Został on jednak odrzucony przez GPK, ponieważ armia posiadała duże zapasy starych magazynków. MP-18 spisywał się niesamowicie dobrze w wojnie okopowej, lecz do końca wojny w listopadzie 1918 roku wyprodukowano zaledwie 10 000 sztuk. Między jej końcem, a wejściem w życie Traktatu Wersalskiego w 1920 roku, który zabraniał produkcji broni tego typu Niemcom wyprodukowano dodatkowe 25 000. Aczkolwiek istnienie tych bonusowych 25 000 ukryto przed Entantą. Entanta zgodziła się na rozdysponowanie istniejących MP 18 między policję i nowo powstałą Reichswehrę. Dopiero w 1935 zdecydowano się na zmodernizowanie MP 18/I do MP 18/IV. W czasie drugiej wojny światowej MP 18 był już przestarzały, ale ze względu na niedobór PMów w niemieckiej armii wciąż był wykorzystywany. Z czasem został zastąpiony przez MP 40, ale jednostki tyłowe i pomocnicze używały go do końca wojny. Jego wpływy były znaczne, ponieważ był inspiracją dla pistoletów maszynowych aż do lat 60. XX wieku.

\* Technicznie rzecz biorąc pierwszym pistoletem maszynowym był włoski Villar-Perosa z 1914 roku. Ze względu na to, że używał pistoletowej amunicji 9mm Glisenti z szybkostrzelnością 1200-1500 strz./min. na lufę (Posiadał dwie.). Ale był zaprojektowany jako lekki karabin maszynowy dla samolotów, dopiero później został oddany na wyposażenie piechoty jako „karabin szturmowy”.

Sos obrazka: 战地小旋风 (2017, pixiv: https://www.pixiv.net/en/artworks/65710017)

#bron #bronpalna #anime #manga #hinskiebajki #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Pobierz
źródło: comment_1643912839iCZc3UqBHto1Uc77fbl608.jpg
  • 8
@Vigo_Von_Homburg_Deutschendorf: Na pewno będę się starał jakoś JoJo wcisnąć, bo uwielbiam tę serię, a Battle Tendency szczególnie. (Obecnie jestem w trakcie czytania Jojolionu.) Aczkolwiek moje pierwsze skojarzenie z partem 2 to te nie najlepiej przedstawione MP 40, no i JoJo nie słynnie z jakiegoś super odwzorowywania broni palnej. xd (Jak w openingu do Phantom Blood, gdzie policjanci wystrzeliwują całe nietknięte naboje. xD)