Wpis z mikrobloga

19/365 #animepifpaf
Colt M1911
Oczywiście, że nie mogło się obyć bez tej żywej legendy. Jest to skonstruowany przez Johna Browninga pistolet o kalibrze .45 wykorzystujący tzw. przekoszenie lufy w celu wyrzucenia łuski i załadowania kolejnego pocisku. Zainspirowany mechanizmem używanym w karabinach maszynowych Maxim używa do tego odrzutu cofając cały zamek z lufą jednocześnie napinając kurek. Nie posiada mechanizmu double action, jedynym sposobem na oddanie pierwszego strzału jest ręcznie zaciągnięcie zamka. Został przyjęty przez armię USA w 1911 roku, ze zmianą na model M1911A1 w 1924. Oficjalnie pozostał w służbie do 1985, kiedy to armia amerykańska zdecydowała się go wymienić na Berettę 92F, aczkolwiek po dziś dzień niektóre oddziały, w tym siły specjalne w dalszym ciągu preferują zmodernizowane wersje M1911A1. Mimo, że pistolet ten posiada już ponad 110 lat na karku, to dalej pozostaje w czynnej produkcji i jest ciągle w użyciu na całym świecie. Głównymi wadami M1911 jest użycie jednorzędowego magazynka przez co jest w stanie pomieścić tylko 7 naboi, a także brak współczesnych udogodnień pokroju szyn na akcesoria, czy braku kurka. No i bezpiecznik chwytowy nie jest lubiany przez wszystkich.\* Jednakże nie przeszkadza mu to w byciu inspiracją dla innych pistoletów, a także w byciu lubianym i używanym na całym świecie. Od 1911 roku Colt wyprodukował ponad 2 700 000 kopii tego pistoletu, a jeżeli by doliczyć licencjonowane kopie to liczba ta wzrasta do ponad 4 000 000 sztuk.

\* Aczkolwiek istnieją współczesne reedycje, które naprawiają część tych problemów.

Sos obrazka: Higurashi no Naku Koro ni Kai (Studio Deen, 2007)

#bron #bronpalna #anime #manga #hinskiebajki #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Pobierz
źródło: comment_1643868663Ja0780gJUGJGpZ4DL0lNVX.jpg
  • 5
Wiem, Colt 1911 zdecydowanie zasługuje na znacznie dłuższy i szczegółowy wpis. Niestety tego dnia jakoś nie mogłem złapać weny. :/ Przepraszam za to. Może jak kiedyś znajdę czas, to ten odcinek się doczeka jakiegoś remastera.