Wpis z mikrobloga

Jak to jest z rozliczeniem od zysków i dywidend z obcego kraju? Czytam o tym na google i trochę tego nie kminie, bo raz mówią, że mi od źródła 30% pobierają i potem mam się domagać od US 11%, a potem że 15% i mam dopłacać 4%.
W ogóle jak wy do tego podchodzicie i co robicie krok po kroku żeby rozliczyć się od dywidend z USA?
Jak cos to konta mam w mbanku (e-makler) i xtb.

#gielda #akcje #inwestycje #inwestowanie #inwestujzwykopem #prawo #kiciochpyta #ksiegowosc
  • 9
@kennyskrrt: Jak masz złożony W8-BEN u brokera/DM to wtedy IRS pobiera od Ciebie 15%, ty dostajesz 85% dywidendy, z której musisz samemu oddać 4% w rozliczeniu rocznym do US.
Jeżeli nie masz W8-BEN u brokera/DM to wtedy IRS pobiera 30%, ty dostajesz 70% dywidendy, z której musisz samemu oddać 4% w rozliczeniu rocznym do US (bo US ma w dupie, że IRS zabrał Ci 30% powinien 15% i to ty masz
@mepps czyli to leci tak. Dostaje dywidendę z dividend aristocrats o wartości 3400zl (już na konto z 850$). Teraz obliczam sobie 4% od źródła co dostałem czyli 40$. Patrzę na dzień do tyłu jeśli chodzi o dostanie dywidendy i widzę kurs USD/PLN 4.00 to wychodzi mi 160zl. I teraz gdzie mam wbić 3400 a gdzie te 160 do pitu?
Czy ja coś powalilem? XD