Wpis z mikrobloga

#elektryka #elektroenergetyka

Na jakich zasadach mogę dobrać uziemienie (przekrój kabli) do uziemienia transformatorów i ich otoczenia (obudowy, ogrodzenie itp). Znajdują się w obiekcie przemysłowym na środku hali, wszystkie części metalowe mają być przyłączone do jednej dużej szyny CU. Mam dobrać kable łączące tą szynę z uziemieniem fundamentowym budynku (bednarka w posadzce i w słupach)
  • 27
@Fermiol: normy odnośnie minimalnych przekrojów kabli w uziemianiach i połączeniach wyrównawczych, do tego normy od wartości rezystancji uziemienia punktu wspólnego transformatora SN/nn i rozdzielni nn, do tego normy odnośnie prądów dopuszczalnych w zależności od przekroju żyły
od tego bym zaczął
@Fermiol: zadam ci też takie pytania
jesteś projektantem z uprawnieniami? to powinieneś wiedzieć jakie to normy bo to podstawowe normy
a jak nie to pewnie pracujesz w jakimś biurze i tam nie ma nikogo z uprawnieniami kto by ci podpowiedział?
PN-HD 60364-5-52 (2011),
PN-IEC 60364-5-54
PN-EN 62561-1
PN-EN IEC 62561-2:2018-04
PN-EN 50522:2011
PN-EN 50522:2011
PN-IEC 60050-195
N SEP-E-004
PN-EN 62305-3
@notdot: Ej, nie trzeba być tak okrutnym. Dla doboru uziemienia dla transformatora generalnie wystarczy 50522 i N SEP-E004. Choć pewnie trzeba to poprzedzić obliczeniami z PN EN 60909.
Przy okazji 60364-5-54 jest zharmonizowana (PN HD). No i z odgromówką to poleciałeś.
No, ale można też uwzględnić przykład z normy IEEE 80 - też fajna norma.
@kozi966: a kto go tam wie co on faktycznie chce zrobić? z opisu wynika dość mało więc wolałem polecieć z koksem xD, żeby i się czegoś nauczył i nie spalił niczego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Fermiol: współczuję, chociaż projekt powinieneś mieć skoro jesteś na budowie
no ale tak właśnie wygląda polska,
wpuszcza się "młodego" na budowę i niech sobie radzi, pewnie jeszcze za najniższą krajową :D
takich januszy biznesu to bym orał jak pole pod ziemniaki
a też, plus jako projektant


@notdot: Ja tam lubię combo Projektant -> inżynier kontraktu -> inspektor nadzoru. Wtedy wykonawca ma bardzo problem ( ͡º ͜ʖ͡º)
Ostatnio mi jeden powiedział że się "przyp***lam" ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Smutno było wpisać w dziennik budowy wstrzymanie robót ( ͡ ͜ʖ ͡)
@kozi966: no takie kombo to jest masakra, ja nie łączę projektant + inspektor więc też zawsze jak jestem inspektorem to mogę pomęczyć i wykonawcę i projektanta xD
@kozi966: @kozi966: Panowie długa historia. Zagraniczny projektant pracuje dla inwestora, ale to co zrobił nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości i mamy się zająć wyprostowaniem kilku kwestii. Jeszcze raz dzięki za naprowadzenie.