Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Chcę sobie kupić jakieś radio, na wypadek gorszych czasów - czy teraz, czy kiedykolwiek, niech sobie leży w szafie.
Z tego co zrozumiałem, urządzenia typu skaner pozwalają tylko na nasłuch. Żeby za to nadawać, należy mieć odpowiednie pozwolenia.
Czy urządzenie UNIDEN UBC125XLT to dobry wybór? NIe chcę baofenga, bo chcę coś na akumulatorki.
Dodatkowo pytanie, jeśli jednak chciałbym kupić urządzenie które umożliwia także nadawanie na amatorskich pasmach (nie wiem, na jakich częstotliwościach, nie wiem jakie wykorzystuje się amatorsko, i jakie w razie podbramkowych sytuacji będą wykorzystywane, oraz czy z modulacją FM czy AM?) a oprócz tego umożliwia nasłuch pasm takich jak ten UNIDEN, to na co się zdecydować? Tak do 1000zł powiedzmy, fajnie jakby było przenośne i na akumulatorki.
Przewertowałem google alew sumie nic konkretnego się nie dowiedziałem, a nie chcę też kupić czegoś co będzie działało na nieprzydatnych pasmach.
#krotkofalarstwo #radia #walkietalkie i w sumie też #elektronika

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61efdb991e699f000b0326bb
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 5
Nieprawda. Na pasmach PMR446 i CB możesz nadawać bez pozwoleń.


Tylko należy pamiętać że sprzęt musi spełniać wytyczne żeby był legalny - o ile w przypadku CB trudno "niechcący" kupić radia nie spełniające wymagań bo wersje exportowe czy po tuningu są droższe, o tyle na PMRki wszyscy pchają tanie Baofengi, które może i da się ustawić zgodnie z wytycznymi ale w świetle prawa są nielegalne.

Sprzęt Unidena dobra marka, sprawdzona. Ten co
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: żadnym specem nie jestem, ale mając do dyspozycji tego tysiaka wolałbym pokryć szerszy zakres częstotliwości tańszym sprzętem, niż wydać tyle na radio lepsze od chińczyka na funkcje których nie odczujesz, albo wyposażyć w radia najbliższe osoby. Niezależnie czy kupisz baofenga za 100 czy yaesu za 1000 nie możesz obecnie nadawać bez licencji, w praktyce na paśmie pmr możesz bo nikt tego nie kontroluje i prawdopodobnie nikomu nie zaszkodzisz.
@AnonimoweMirkoWyznania:

Uniden którego podałeś najniżej schodzi na pasmo CB czyli pasmo 11m, potem jest pasmo 6,4,2m i już schodzimy poniżej fal metrowych. Można z tego robić dalekie łączności ale wymaga to pewnego know how i trochę sprzętu

Za ten 1k pln myśle ze możesz poszukać jakiegoś GlobalRadio - masz tam odbiór niższych pasm a te właśnie w razie czego będą najbardziej pomocne