Wpis z mikrobloga

Mirki, jest tu jakiś fachowiec który doradziłby mi w sprawie instalacji elektrycznej? Mam trzy obwody w kuchni, każdy na bezpieczniku 16A. Jeden obwód lodówka, piekarnik P=2,5kW, zmywarka, oświetlenie LED + gniazdka zewnętrze pod laptopa, ładowarkę. Drugi obwód gniazdka pod mikrofala, czajnik elektryczny, ekspres do kawy. Trzeci trójfazowy pod płytę indukcyjną. Pytanie czy takie obciążenie jest ok, czy nie będzie wybijać korków. Instalacja, sprzęty i bezpieczniki są nowe. Boje się, że trochę za dużo rzeczy na jednym obwodzie, ale tak przewidział deweloper, a fachowcy dodali gniazdka na istniejących już obwodach. Zapytałbym na elektrodzie, ale za bardzo się boję xd Help me #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #remontujzwykopem #elektryka
  • 15
@Harry87: Od biedy wytrzyma acz nie używałbym zmywarki razem z piekarnikiem bo tu chyba będzie najwyższe obciążenie (grzałka zmywarki może mieć też 2.5kw). Jeśli masz możliwość i płyta indukcyjna będzie 2 fazowa to 3 faze z tego obwodu użyłbym pod piekarnik i wtedy ma to szansę działać.
I czemu zabezpieczenia 16A jak przewody 2,5mm2 dadzą radę 25A?
@Harry87: Zmywarka ma grzałkę, u mnie jest to 2kW ale bywają 3kW nawet. Gdy trafi się moment że uruchomi sie grzałka w zmywarce i będzie pracować grzałka w piekarniku to obawiam się ze będzie za dużo na 16A i wywali. Typowo przewody mają albo 2.5mm2 albo 1.5mm2. Pod gniazdka powinny być 2.5mm2
@100mph: Owszem ale piekarnik czy zmywarka mogą być podłączone na oddzielnych gniazdkach na jednym obwodzie lub bez gniazdek bezpośrednio podłączone na wago czy czymś innym. Dlatego 25A do takich obwodów można zastosować bez problemów
@houk nie można bo jak będziesz miał zwarcie wywołujące prąd ciągły 24A to przez gniazdko będzie płynął prąd powyżej jego obciążalności 16A! w najlepszym wypadku gniazdko się stopi a w najgorszym będziesz dzwonił po staż pozarną! jeżeli tak chcesz robić to musisz dobezpieczać każde gniazdko a wątpię aby były takie rozwiązania na naszym rynku
@profaza: A nie masz równocześnie innych poborów? Biorąc pod uwagę charakterystykę bezpiecznika i krótki czas pracy czajnika, te dwa urządzenia razem nie powinny powodować, że bezpiecznik wywali.
Dobra, przekułem trochę przewodów w ścianie i teraz jest tak obwód 1: piekarnik, lodówka, okap, światła LED, gniazdka pod ładowarkę laptop i komórkę, obwód 2: zmywarka, gniazdka robocze (mikrofala, ekspres) Indukcja osobno na gniazdku siłowym. Chyba powinno działać bez zarzutu.