Wpis z mikrobloga

#netprasowka 03/22

Cześć w nowym tygodniu.

1. Jak zainstalować i skonfigurować Pi-hole. Dlaczego warto zainteresować się tym tematem? Pi-hole pozwala blokować reklamy, trackery a nawet malware. Masz tu kompletny artykuł jak zainstalować i zarządzać swoim Pi-hole. Warto zadbać o bezpieczeństwo swojej domowej sieci.
Link

2. Pisanie testów do automatyki często pojawia się w Netprasówce. Teraz mam ciekawy wpis Patryka Szulczewskiego. Patryk pisze, aby rozwijać oprogramowanie i jednocześnie je testować. Nie czekać na zakończenie pisania. Tylko robić to jednocześnie. Pokazuje też przykład z naszego świata. Jak za pomocą netmiko dostać wersje softu. Robi to poprzez rozwijanie testów.
Link

3. A jeśli nie znasz Pythona, to polecam książkę Python dla inżynierów sieciowych. Jest wszystko, co możesz potrzebować przy pracy z siecią i urządzeniami sieciowymi.
Link

4. RIPE wypuścił narzędzie ipmap. Jest to narzędzie tworzące mapy Internetu. Łączy adresy IP z danymi geolokacyjnymi. Narzędzie jest rozwijane i jest dostęp po API. Chcesz sprawdzić jak działa, to możesz wkleić traceroute i zobaczyć jak wędrują Twoje pakiety po świecie.
Link

5. Czym się różni MPLS VPN L3 od VRF-Lite. Autor pokazuje wszystko od podstaw. Czym jest LDP, jak wykorzystać BGP i w ogóle, po co segmentować sieć.
Link


To byłoby na tyle w tym tygodniu z Netprasówki.

SZKOLENIA/EDUKACJA
Oferty szkoleń dostępne dla czytelników mailingu https://showroute.pl/netprasowka

PRACA
Oferty pracy dostępne dla czytelników mailingu https://showroute.pl/netprasowka

To byłoby na tyle w tym tygodniu z Netprasówki.
Pozdrawiam i do przeczytania.

#siecikomputerowe #mpls #bgp #python #devops #pihole #vrf
Showroute_pl - #netprasowka 03/22

Cześć w nowym tygodniu.

1. Jak zainstalować i...

źródło: comment_1642408061EQOeY8DUIHgUmdNOVLj1rq.jpg

Pobierz
  • 1
@Showroute_pl: A ja nie polecam pi-hole. Przerabiałem to w swoim domu. Problemy:

#1: Wywalając reklamy googla wycinasz pierwsze 5 wyników z wyszukiwarki, bo są promowane przez reklamy Googla. Jak klikniesz taki link, to strona się nie wyświetli (DNS not resolved). Efekt jest taki, że kilka razy na dzień słyszysz narzekania od swoich domowników, że internet nie działa. "Znowu internet nie działa".

#2: Żeby to skutecznie działało w polskim internecie to trzeba