Wpis z mikrobloga

Mirki, jaką płytę AM4 #amd polecacie?

Mam teraz MSI i strasznie się sypie. Po przełożeniu karty grafiki poleciał dźwięk i od tego czasu działa tylko przez HDMI, z jacka z monitora. Jeszcze taki pokwaszony, jakieś świsty i skukanie. Lubi nie czytać dysków poprawnie, zwieszać się po ich podłączeniu. Z dźwiękiem to częsty problem, nie tylko u mnie. Flaszowanie biosów nie pomogło.

Szukam czegoś solidnego.

Musi być obsługa ramu 3200 MHz, bardzo mile widzane brak lub łatwe do wyłączenia podświetlenie. Najlepiej prosto z BIOSu, bo mam #linux i nie chce celowo do jednego programu szukać jakiegoś iso niewiadomo gdzie.

#cokupic #komputery
  • 17
Nie no to pod gwarancje mocno podpada.


@percunust: Też tak myśle. Planuję sobie kupić nową, wymienić, a MSI spróbować oddać na gwarancję i potem sprzedać na OLX.

Chcę też sprawdzić, czy problem z dyskami to nie wina dysków czy nawet kabli do dysków. Albo sterowników, kto wie. Do tego potrzebna będzie mi najpierw nowa płyta.

brat b450m


Mi też działało bez niczego, aż kiedyś musiałem tymczasowo przełożyć kartę grafiki i wtedy
@Astrali: Poleciłbym Ci np. ASUS Crosshair VIII Hero - może w wersji WiFi, sam to posiadam. I nawet będę sprzedawał za parę dni ( ͡° ͜ʖ ͡°) W pełni działającą, zadbaną. Zależy tylko jaki masz budżet na płytkę plus minus
Zależy tylko jaki masz budżet na płytkę plus minus


@Bogdan_Boner: Nie rozumiem, jak może ktoś, kto się na tym nie zna w ogóle (znałem się bardzo dawno temu, ale się zdezaktualizowało) odpowiedzieć na to pytanie.

No załóżmy, że potrzebujesz nowych opon do auta. Nie znasz się na autach, tym bardziej na cenach opon. Jesteś kompletnie zielony. Jaki masz budżet?! Hehe.

Wiadomo, nie będę wydawał kasy na głupoty, których nie używam. RAIDy,
@Astrali: Nie istnieją rankingi płyt głównych. Tak samo jak nie ma rankingu opon, z podziałem na to jak szybko guma się zużyje, sparcieje, na ile dokładnie kilometrów producent zaprojektował daną oponę oraz jaki okres czasu. np. zimowa po trzech-czterech latach stwardnieje, mimo 60% bieżnika, przez co będzie się zachowywała na śniegu tak jak letnia.
Na reddicie oraz discordzie można jedynie znaleźć linki do listy płyt z rozszerzoną specyfikacją, dzięki której można
@Pawci0o: Interesujące. Za moich czasów były normalnie testy płyt głównych w benchmarkach i modele, które doświadczeni użytkownicy mogli określić jako obiektywnie najlepsze.

W czasach, gdy po raz pierwszy AMD królowało, a Intel wywoływał śmiech. Słychłek 32 bitów.

Abit NF7 przez długi czas uchodził za najlepszą, najbardziej solidną płytę, gdzie podkręcający procesory zarazem osiągali najlepsze osiągi. Dalej niewiele gorszy ASUS A7N8X. Potem wyszła jeszcze płyta DFI LanParty NFII, lepsza od powyższych, choć
Brak podziału ze względu na niezawodności, oraz jakość wykonania względem ceny, czy tym bardziej opłacalność względem płyt konkurencji. Tylko ogólna informacja typu tier I, II, III, IV.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit

oraz

https://www.reddit.com/r/hardware/comments/ovaxm3/lists_of_hardware_specifications_what_are_some/


@Pawci0o: Litości, przecież to się równa konieczności dłubania w temacie przez tydzień, tylko po to by odpowiedzieć na podstawowe pytanie, które pozwoli mi zabrać tutaj udział w dyskusji. Czyli, ile pieniędzy chciałbym wydać na płytę. Tj. na co wydawane pieniądze tutaj
Interesujące. Za moich czasów były normalnie testy płyt głównych w benchmarkach i modele, które doświadczeni użytkownicy mogli określić jako obiektywnie najlepsze.


@Astrali: Kiedyś płyty główne robiły dużo więcej, obecnie sporą część ich zadań przejęły procesory. Nie ma już podziału chipsetu na mostek północny i południowy. Różnorodność w kontekście producentów chipsetów też została zlikwidowana - każda płyta ma chipset tego samego producenta niezależnie od ceny płyty.
Częstotliwość RAM? CPU. Obsługa karty graficznej
Pozwala to na wybranie najlepszego modelu płyty w Twoim budżecie.


@Hirunkan: A spróbuj spojrzeć na to z innej strony. Skąd osoba, która nie zna się na tym, ma wiedzieć jaki ma budżet?

Na pewno pozwala na to Asus, ale podejrzewam że większość producentów daje taką możliwość.


@Hirunkan: Mi się nie udało. Podobono na podobnym modelu można, na moim już nie. Kiedyś szukałem informacji o wyłączaniu świateł na innej płycie i
Czyli co, szybszy transfer na złączu? Na co to będzie mieć wpływ?


@Astrali: PCIE 4.0 ma większą przepustowość. Więc tak, jest szybsze zakładając że podłączasz sprzęt który wykorzystuje ten interfejs.

Wydajność karty grafiki, dysku tego nowego typu co wyglądają jak kości ram? Trzeba mieć konkretną kartę grafiki, dysk pow. jakichś parametrów, żeby była różnica?


Dysk twardy "wyglądający jak RAM" to dysk NVME - na pewno będzie szybszy (jeśli obsługuje PCIE 4.0).
@Hirunkan: +1 Myślę że Hirunkan wyczerpująco odpowiedział na twoje pytania.

Odnoszę takie wrażenie, że wybór obecnie jest ograniczony do tanich budżetowych konstrukcji płyt głównych na chipsecie b450, b550: od 300zł do 600zł, różniących się głównie mniejszymi dodatkami, lub mocno przepłaconych na chipsecie X np. X470 lub X570, czyli highendowych (powyżej 1000zł) Średniej półki praktycznie nie ma.

Płyta główna w dzisiejszych czasach ma mniejsze znaczenie niż kiedyś.
Różnią się tylko wielkością: np.
ewentualnie zapytać się na reddicie: buildpc.


@Pawci0o: Na pytanie o płytę bez światełek dostałem odpowiedź, bym wziął taką z linii dla "osób twórczych" jednego ze znanych producentów. Trafiłem potem przypadkiem na monitor z tej samej linii marketingowej, za który wołają w Polsce 10 koła, podczas gdy inne o podobnych parametrach chodzą za maks. 3-3,5 k.

Płyta podobnie nieproporcjonalnie droga. Czego to ludzie nie wymyślą.

Mam wrażenie, nie tylko ja chyba zresztą,