Wpis z mikrobloga

Tytuł: Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalność zła

Autor: Nikki Meredith
Kategoria: reportaż
Tytuł oryginału:
The Manson Women and Me: Monsters, Morality, and Murder
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron:
360
ISBN: 9788380498891
Tłumacz: Maciej Kositorny

Ocena 5/10

Jestem zawiedziona. Opis książki daje nam nadzieje na lepsze poznanie dziewczyn Mansona oraz zrozumienie dlaczego doszło do zbrodni z sierpnia 1969 roku. Niestety nie dowiedziałam się niczego odkrywczego. Owszem, poznajemy lepiej Leslie Van Houten oraz Patricia Krenwinkel, poznajemy ich historie, skąd się wzięły i jakie perypetie życiowe doprowadziły je do Rodziny, jednak temat jest zaledwie liźnięty. Samo życie w sekcie jest praktycznie pominięte, zbrodnie również. Dowiadujemy się kim są teraz, jak sobie radzą. Tutaj również czuje niedosyt, bo wiemy z książki, ze proces wychodzenia spod wpływu Mansona był długi, ale nie dowiemy się za bardzo jak ten proces wyglądał. Autorka zdecydowanie więcej czasu poświęca historiom ze swojego życia, w których próbuje znaleźć analogie do wydarzeń z życia Leslie i Patrycii, niż samym bohaterkom. Dodatkowo mocno skupia się na swoim żydowskim pochodzeniu. Owszem, rozumiem, ze Żydzi byli w trakcie wojny eksterminowani, ze autorka doświadczyła na własnej skórze antysemityzmu, i ze da się jakoś połączyć wątki Mansona, holocaustu i antysemityzmu, ale mam wrażenie, ze w pewnym momencie, jest to główny wątek książki.

Ogólnie zbyt mało w tej książce historii dziewczyn Mansona, a zbyt wiele historii autorki. Wiem z czego to wynika, bo autorka tłumaczy trudności prawne jakie ja spotkały podczas wywiadów, ale jak na 20 lat rozmów to dostajemy bardzo mało.
Autorka powołuje się dodatkowo na wiele badań z różnych dziedzin, co oceniam na plus, są to ciekawe momenty w książce. Niestety Powołuje się tez często na kontrowersyjny stanfordzki eksperyment.

Na plus zapisuje to, ze z historii z życia autorki wyłania się ciekawy obraz Los Angeles lat 60.

Moim zdaniem nie będą usatysfakcjonowani ani miłośnicy truecrime, ani psychologii.

#czytajzwykopem #ksiazki #manson #truecrime #bookmeter
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★ (2.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 360

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-06-10 - Użytkownik rassvet ocenił na: ★★ (2.0 / 10) -