Wpis z mikrobloga

  • 210
Czemu nadal tysiące Polaków popełnia ten kardynalny błąd i zamiast budować "wille" z pełnymi kondygnacjami i z płaskim dachem decydują się na te "pałacyki" z mnóstwem kukawek, skosów i kompletnie nieużytecznym poddaszem? ( _) Ja doskonale zdaje sobie sprawę że MPZP reguluje takie kwestie, ale na litość boską, 90% gmin w Polsce dopuszcza już taką zabudowę. Oczywiście, są to dodatkowe koszta na materiały, stal i beton, ale nawet jeśli wylanie tego dodatkowego stropu miałoby kosztować 100K PLN to i tak uważam że warto bo korzyści z tego płynące są niepoliczalne. Pozatym w ogólnym rozrachunku i obecnych cenach nie jest to więcej jak 10% kosztów jakie poniesiemy przy budowie, a to co wydamy tutaj zaoszczędzimy na powierzchni blachy czy docieplaniu tych skosów wełną.

Ja sam kiedys popełniłem ten błąd. Kilka lat temu posłuchałem się rodziców i postawiłem dom dwuspadowy, gdzie obecnie na poddaszu mieszkaja moje dzieci. Pewnie będziecie się że mnie śmiać ale ten dach od lat spędza mi sen z powiek. Mimo że mam podbitke to skrzypi jak stara #!$%@? po deszczu. Przy każdym większym wietrze czy zapowiadanych trąbach powietrznych siedze jak na szpilkach i martwię się o swój dobytek. Niby wiem że wszystko jest zrobione zgodnie ze sztuka budowlana i dach jest deskowany, ale przecież oglądam TV i wiem co potrafi żywioł. Wyobrażam sobie że wiatr zrywa dach, odkrywa dom, woda wlewa się schodami na parter a ja tracę dorobek swojego życia. Myślę że gdybym wtedy postawił takiego "klocka" zakończonego stropodachem to spałbym spokojniej. Jedyne co bym stracił to więźbę, ale nadal byłoby możliwe mieszkanie w takim domu. (Serio, bardziej boje się wiatrów jak pożaru.)
A wy? Jakie macie zdanie w tej kwestii? Decydując się w dzisiejszych czasach na budowę jaki projekt byście wybrali?
#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #polskiedomy #diy #budownictwo #remontujzwykopem
daeun - Czemu nadal tysiące Polaków popełnia ten kardynalny błąd i zamiast budować "w...

źródło: comment_1640675407SvE8etphpMRIagWngqC0co.jpg

Pobierz
  • 127
a potem by było, że dwa metry śniegu na dachu, podchodzi woda itp. Tak, wiem - uszczelnia się... Ale wiem co potem wypisują na grupach budowlanych.


@defoxe: jakie 2 metry śniegu na dachu? 25 lat mieszkam w kostce prlowskiej i nawet nie przypominam sobie żeby kiedyś trzeba było odśnieżać dach taka sytuacja to może się zdarzy raz na 30 lat i to jak jest sytuacja nie standardowa z resztą odśnieżenie takiego
jakie 2 metry śniegu na dachu? 25 lat mieszkam w kostce prlowskiej i nawet nie przypominam sobie żeby kiedyś trzeba było odśnieżać dach


@Positano1: pytanie gdzie mieszkasz... U mnie bywa sporo śniegu. Niestety dom rodzinny ma płaski dach, obecnie w tym rejonie to zabronione.
Ja mam właśnie taki dom zbliżony do tego drugiego zdjęcia (z tym że garaż w zabudowie domu żeby podatek był mniejszy) i szczerze polecam taką zabudowę:
+ Pełny metraż na piętrze (mieszkałem u rodziców w domu, gdzie na piętrze były wszędzie skosy i później człowieku kombinuj, szafka pod skosem - #!$%@?; łóżko pod skosem - dziura w suficie xD)
+ Poddasze nieużytkowe robi dobrą robotę jako przechowalnia wszystkiego co człowiek potrzebuje wyciągnąć
@defoxe: no jeżeli mieszkasz w górach to wiadomo że musisz mieć dom ze skośnym dachem ale 90% rejonów w Polsce nie ma raczej pokrywy śnieżnej większej niż 30 cm. A te 30 cm to i tak już jest na wyrost, a jakieś niestandardowe sytuacje gdzie nawali ci 2 metry śniegu to zdarzają się raz na 100 lat to już częściej w Polsce zdarzają sie wichury czy jakieś tornada gdzie ci może
via Android
  • 0
@markhausen z tym poddaszem to mam tak samo. W zimie zimno, w lato piekarnik. Wentylatory chodza cały czas (myślę nad klimą), nie ma spania bo nie ma czym oddychać. Otwarcie okna nie pomaga. Zaizolowane wełna 2 x15cm z dobra lambda (już nie pamiętam ile ale coś z wyższej półki), na to folia, plyta KG.
Nie ma gdzie postawić głupiej komody, aby przy każdej próbie podejścia do niej nie walić głową w sufit,
Czemu nadal tysiące Polaków popełnia ten kardynalny błąd i zamiast budować "wille" z pełnymi kondygnacjami i z płaskim dachem decydują się na te "pałacyki" z mnóstwem kukawek, skosów i kompletnie nieużytecznym poddaszem?

Ja sam kiedys popełniłem ten błąd. Kilka lat temu posłuchałem się rodziców i postawiłem dom dwuspadowy


@daeun: No nie wiem, może siebie spytaj? xD

Odpowiedź: bo ludzie tak jak Ty wcześniej są nieświadomi.
ale do tego trzeba dobrego fachowca żeby to wszystko było szczelne i żeby przepływy kanałów były wystarczające.


@regos: to też. Trzeba to doglądać, konserwować. Według mnie to nie jest na nasze warunki i chęci. A czy wygląda ładnie - rzecz gustu.
@daeun: monolit z tego co wiem. Tak patrzę w projekt: strop żelbet 12cm, wełna 30cm, ruszt metalowy, paroizolacja, i płyta GK-F na to :) No i schody strychowe z włazem ocieplone.
Ogólnie już druga zima na swoim i ogólnie oceniam wykonanie bardzo dobrze. Przy mrozach poniżej -15 stopni celsjusza, sprawdzałem czy coś czuć zimnem od strony włazu lub sufitu i nie było czuć chłodu.

Sąsiad (który od roku wykańcza swoją połówkę)
Myślę że gdybym wtedy postawił takiego "klocka" zakończonego stropodachem to spałbym spokojniej.


@daeun: wychowałem się w czasach kiedy w takie bunkry masowo w PRL budowano. Wówczas z braku materiału na 'normalne dachy'. Stąd cieszy mnie że teraz ludzie budują ładne domy - czy bezpieczne ? Cóż .... podróżując po EU jakoś nie widzę tam dominacji płaskodachowców [ tak starym jak i nowym budownictwie domów] , a przecie wiatry wszędy wieją ;
matabora - > Myślę że gdybym wtedy postawił takiego "klocka" zakończonego stropodache...

źródło: comment_164068086662hWg7esxjzk562VghDbKX.jpg

Pobierz